TEŠKA PANULA

Znate li zašto se teška panula tako naziva?

Boris Bulić

Teška se panula može povlačiti i iz ruke i pomoću štapa. U tradicionalnom panulanju iz ruke najčešće se koristi modificirana viška panula s nešto više olovnica. Ona nerijetko ima i dodatno otežanje poput klasičnog gvardijana koji osim što potapa panulu na željenu dubinu ima i ulogu detektora zapreka. Osnovna je struna milimetarska, a predvez 0,70 milimetarski…



Dok su u lakoj panuli lovina brancini, šaruni, lokarde, ušate i ostala slična riba koja se uglavnom zadržava u gornjim slojevima mora, glavna lovina teške panule su okrunjene kapitalne glave, prvenstveno zubaci i gofovi, no i neke druge pridnene vrste poput zubaca krunaša, pagra ili kirnje.


Teška panula je po mišljenju većine ribolovaca jedan od najdinamičnijih i najuzbudljivijih oblika sportskog ribolova. Dok prateći kurente i izmjene dubine iščekuje siloviti udarac ribe, ribolovac je sa svojom barkom u neprestanom pokretu.


Bez obzira na lovinu, tešku panulu treba povlačiti brzinom od 1,5 do 2,2 milje vodeći računa o kurentima i vjetru. Iznimno, ako idemo ciljano na gofa, brzinu povlačenja možemo podići i do tri milje.




Svoj naziv teška panula duguje kako prosječnoj veličini lovine tako i ukupnom olovnom otežanju koje često prelazi kilogram težine.


Teška se panula može povlačiti i iz ruke i pomoću štapa. U tradicionalnom panulanju iz ruke najčešće se koristi modificirana viška panula s nešto više olovnica. Ona nerijetko ima i dodatno otežanje poput klasičnog gvardijana koji osim što potapa panulu na željenu dubinu ima i ulogu detektora zapreka. Osnovna je struna milimetarska, a predvez 0,70 milimetarski, dužine od 12 do 15 metara, s tim da mnogi panulaši u panulanju iz ruke predvez udvostručuju kako bi smanjili rizik gubitka lovine.



Budući da brojne olovnice viške panule ne mogu proći kroz provodnike na štapu olovno otežanje se u panuli štapom i rolom postavlja na potpuno drukčiji način.


Jedno od najkorištenijih olovnih otežanja u teškoj panuli je svakako olovo čuvar popularno nazvan gvardijan. To je koncentrirano olovno otežanje uglavnom oblika banane ili suze sa stabilizatorom kako se u povlačenju ne bi okretalo oko vlastite osi. Postavlja se na zasebnom komadu strune dužine od 2 do 3 metra pri čemu se na jednom kraju nalazi olovnica, a na drugom kopča kojom se gvardijan kači na osnovnu strunu. I dok neki panulaši za gvardijana imaju fiksno mjesto na osnovi, mnogi koriste velike klizne kopče preko kojih se gvardijan spušta do prvog zogulina.