RIBOLOVNI PRIBOR – UDICE

Znate li što na deklaraciji udica znači oznaka ‘carbon’? Evo malo pojašnjenja za neupućene

Boris Bulić

Carbon je engleski naziv za ugljik, što nipošto ne znači da je riječ o udicama izrađenim od ugljika, kako se često tumači, već zapravo znači da su te udice izrađene od cementiranog čelika. Takve su udice uistinu vrlo čvrste i kao takve savršen izbor za ribolov vrsta koje imaju jake čeljusti poput podlanica…



Za razliku od spomenutih žičanih modela, udice popularno nazvane ‘papagajke’ ili ‘kovanice’ imaju znatno veću nosivost. Ove su udice oblikovane hladnim prešanjem, što garantira nepromijenjene fizikalno-kemijske karakteristike.


Osim toga, na ovim se udicama nerijetko nalazi i oznaka ‘carbon’, što često dovodi do zabune i pogrešnog tumačenja. Carbon je engleski naziv za ugljik, što nipošto ne znači da je riječ o udicama izrađenim od ugljika, kako se često tumači, već zapravo znači da su te udice izrađene od cementiranog čelika. To je termičko kemijski postupak kojim se čelik, koji je po sastavu spoj željeza i ugljika, dodatno površinski ‘bombardira’ ugljikom čime mu se povećava površinska tvrdoća. Carbon (hrv. ugljik, u periodnom sustavu elemenata ‘C’) je kemijski element koji se u proizvodnji čelika koristi kao jedna od osnovnih komponenti, jer je čelik zapravo legura željeza i ugljika s 0,05 do 1,7 posto ugljika (po nekim autorima i do 2,6 posto).





Stoga se željezo koje sadrži ugljik može nazivati ugljičnim željezom, odnosno čelikom. Da bi čelik mogli nazivati ugljičnim, potrebno ga je u završnoj obradi dodatno ‘pougljičiti’. Taj se postupak naziva cementiranjem, tako da su zapravo samo cementirani čelici ‘ugljični čelici’ ili na engleskom carbon steel.


Takve su udice uistinu vrlo čvrste i kao takve savršen izbor za ribolov vrsta koje imaju jake čeljusti poput podlanica.


Manji su modeli dobri za ribolov većine ljuskavki bez obzira koju tehniku koristili.



Većina je ovih udica kemijski oštrena, što zapravo znači da su u finalnoj obradi kemijskim putem uklonjene sve mikroneravnine čime je ostvarena idealna oštrica.


Posebno je dobro prihvaćen i u praksi potvrđen patentirani Ownerov cuttig point, posebno trostrano obrađeni vrh s kojim je penetracija dovedena do savršenstva. Ovim je vrhom ulazna rana minimalna, bez ikakvih tendencija za proširivanjem i eventualnim ispadanjem.


Problemi s ovim udicama nastaju jedino kod zadjeva, jer kad ove udice zapnu, tada nema ispravljanja, već se najčešće ostaje bez predveza.