VJETROVI JADRANA

Znate li kako nastaje škura bura? Evo nekoliko zanimljivih detalja o ovom vjetru koji ribolovcima oduvijek stvara probleme

Boris Bulić

Bura dolazi uvijek naglo, a često i neočekivano. I premda na našem dijelu Jadrana ne podiže valove više od dva i pol metra, toliko je silovita da se osjeća i na talijanskoj obali gdje su izmjereni burni valovi i do pet metara visoki.



Najsuroviji od svih vjetrova Jadrana, nepredvidiva, suha i olujno jaka, bura je vjetar sjevernog smjera. Svoje ima vuče još iz grčke od riječi (βορέας – boreas), a znači sjeverni vjetar, sjevernjak.


U starih Slavena bura je značila jak, zao vjetar. Najčešće puše iz pravca NE, no isto se tako može javiti iz bilo kojeg pravce NE kvadranta.


Ako se nad istočnom ili sjeveroistočnom Evropom pojavi polje visokog tlaka tzv. Sibirska anticiklona, a nad srednjim Mediteranom (Jonsko i Egejsko more) polje niskog tlaka, tada u naše krajeve pristiže suh zrak koji se zadržava u zaleđu priobalnih planinskih masiva gdje formira ”jezera” hladnog i teškog zraka.




Takva jezera se, kovitlajući se poput valjaka, postepeno prelijevaju preko planinskih obronaka i dostižu strahovite brzine. Upravo je to valjanje ona poznata mahovitost bure, refuli čija brzina varira od 19-39 m/s, pa do udara od 50-60 m/s. Na moru trga kreste valova pretvarajući ih u prašinu, morski dim koji onemogućava disanje.



Ako je slaba (mala) u narodu je zovu još i bršin. Zimi zna donijeti i mećavu, a može trajati i do dva tjedna neprekidno. Na našem moru je posebno jaka u Velebitskom kanalu, Tršćanskom, Bakarskom, i Riječkom zaljevu, Kvarneru i Kvarneriću, Senju, Šibenskom području, Splitu i Kaštelanskom zaljevu te području iznad Makarske i Omiša.


Pored obične, anticiklonalne bure, na Jadranu susrećemo i ciklonalnu, tzv. škuru buru. Ciklona koja se spušta Jadranom donosi vlažan i nestabilan zrak iz pravca sjeveroistoka. Vlažan zrak u cikloni podržava oblačno i oborinsko vrijeme, a ciklona privlačenjem hladnog zraka pojačava jačinu bure.


Ako je središte te ciklone sjevernije, tada dolazi do situacije kada na području južno od Kvarnerića puše jugo, a istovremeno u Velebitskom kanalu olujna, pa čak i orkanska bura. Škura bura je uvijek praćena neverama, grmljavinom i pljuskovima.