PARANGALSKI TRIKOVI

Znate li ispravno potopiti parangal? Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u tome

Boris Bulić

Polaganje parangala u smjeru suprotnom od strujanja kurenta je pogrešno jer neizbježno dolazi do stvaranja 'trbuha', a što u konačnici većinu udica sabija na isto mjesto nakon čega parangal postaje praktični nerazmrsiv…



Pojedini parangalisti ne odvajaju maestru od kalume. Kod polaganja za kraj, ili bolje rečeno za početak konopca, kače sinjal i puštaju ga u more s konopom koji propuštaju kroz ruku. Kad dođu do omče koja određuje završetak kalume i početak maestre, kače otežanje i nastavljaju s polaganjem parangala. Na ovaj način izbjegavaju namotavanje kalume na sinjal, ali zato imaju barem 80 metara konopa više u kofi.


Kod ovakvog načina mnogi od tih parangalista za kalumu koriste deblji najlonski monofil, posebno u lovu s najlonskim parangalima na manjim dubinama.


U vožnji se prilikom polaganja parangala, ako je riba raštrkana, nastoji pokriti što šire područje, no ako se zna da je riba na okupu, tada se parangal nastoji položiti što je moguće gušće i koncentriranije. Upravo se zato i rade mali parangali kako bi se ciljano pokrilo uže područje.Parangale uvijek treba polagati niz kurenat. Polaganjem parangala u smjeru suprotnom od strujanja kurenta neizbježno dolazi do stvaranja ‘trbuha’, što u konačnici većinu udica sabija na isto mjesto, nakon čega parangal postaje praktični nerazmrsiv, dok prazne udice i ribolovni fijasko ne treba ni spominjati.




Isto tako, ako je kurenat prejak, treba potpuno odustati od lova s parangalima . Naime, jak kurenat s lakoćom će baciti parangal u škrape odakle ga je uglavnom vrlo teško, ako ne i nemoguće izvući.