PARANGALI

Znate li da suvremene verzije lova parangalima ne traže pogrbljena leđa i težak fizički rad? Sve što vam treba je dobar pogon

Boris Bulić

Ovakav oblik parangala ima cijeli niz prednosti u odnosu na tradicionalne parangale. Maestra se nikad ne mrsi jer je uredno namotana na kalemu, dok su prame jednako uredno posložene na pomoćnom nosaču. Usto, s ovim parangalom nema neugodnih mirisa koji, koliko god pazili, uvijek idu uz klasične parangalske kofe…



Osim klasičnih parangala, sve su popularniji parangali s odvojenim pramama koji se podižu pomoću elektromotora. Iako su znatno skuplji od klasičnih parangala, ovakvi parangali su neusporedivo lakši za rukovanje, pri čemu vremenski uvjeti definitivno nisu ograničavajući faktor.


Osnovu ovakvog parangala čini kalem od anodiziranog aluminija na koji se namata maestra, a koji se pokreće pomoću elektromotora s reduktorom. Sve zajedno je smješteno na nosivu cijev od inoxa koja se može umetnuti u svaki standardni nosač za štapove.


Rotaciju kalema ograničava kočnica što znači da u slučaju nespretnog rukovanja ili bilo kakvog zaglavljivanja nikako ne može doći do povrede, jer mehanizam, kao i kod svih klasičnih ribolovnih rola, počinje proklizavati.





Na nosaču kalema nalazi se i vodilica strune s koloturnikom koja se po potrebi pomiče lijevo-desno.


Prame su smještene na šipki zasebnog cjevastog nosača koji je, kao i nosač kalema, kompatibilan sa svim standardnim nosačima za štapove. Same prame s jedne strane imaju udice, a s druge strane kopče preko kojih vise na nosaču kada nisu na parangalu.


Princip rada s ovim parangalom je vrlo jednostavan. U more se spusti kaluma na koju se kači kraj maestre. Uz laganu vožnju brodom, maestra se s kalema polako odmata te se na nju preko kopči postavljaju prame koje se ješkaju u hodu. Po potrebi se preko kopči postavljaju dodatne plutače ili olovnice kako bi se maestra s pramama potopila na željenu dubinu. Kad se postavi željeni broj udica, maestra se vezuje za zadnju kalumu nakon čega se može krenuti u potapanje novog parangala.



Kod podizanja parangala, kočnica se ugodi tako da namata maestru a da prokliže kad naiđe na predvez.


Naravno, u skladu s prosječnim kapacitetom od 6000 metara najlonskog monofila promjera 1,5 milimetar, kalem može imati više odvojenih namotaja maestri različitih promjera i sastava, što cijeli sistem čini primjenjivim za sve ciljane ribolove, od plutajućih parangala za lov tuna do pridnenih parangala za oslića.



Ovakav oblik parangala ima cijeli niz prednosti u odnosu na tradicionalne parangale. Maestra se nikad ne mrsi jer je uredno namotana na kalemu, dok su prame jednako uredno posložene na pomoćnom nosaču. Usto, s ovim parangalom nema neugodnih mirisa koji, koliko god pazili, uvijek idu uz klasične parangalske kofe.


Osim toga, sigurnost kod rada s ovakvim mehanizmom je na vrlo visokom nivou. Situacije u kojima velika riba može povući parangal natrag u more kod klasičnih parangala može rezultirati brojnim povredama od prethodno izvučenih udica, što je s ovim sistemom jednostavno nemoguće.