Drašnica

Tužna vijest – more kod Makarske izbacilo uginulog morskog psa prasca. Radi se o strogo zaštićenoj vrsti

Boris Bulić

Tramuntana ga je izbacila, a na njemu nije bilo znakova nikakvog ribolovnog alata tako da se zapravo ne zna od čega je uginuo.



Juraj Glučina je snimio psa prasca, nažalost uginulog, na plaži u mjestu Drašnice na Makarskoj rivijeri. Evo što nam je rekao:


– Pa nema se tu što puno za reći. Donio ga je gost iz Zagreba u lokalni restoran s pričom da ga je našao na obližnjoj plaži. Pita nas:


– Šta je ovo?





Budući da sam ribolovac, i premda do sada nikada u živo nisam vidio psa prasca, znajući da je riječ o strogo zaštićenoj vrsti, najprije sam ga upitao je li pas bio živ kad ga je našao, na što je on odgovorio da nije. Djeca iz mjesta su potvrdila tu priču rekavši kako su psa još prije vidjeli kako beživotno leži na plaži. To popodne je bila tramuntana pa ga je tako more valjda izbacilo. Na njemu nije bilo znakova nikakvog ribolovnog alata tako da zapravo ne znam od čega je uginuo. Bio je dug oko 45 centimetara – rekao nam je Juraj Glučina.


Inače je pas prasac (Oxynotus centrina, Linnaeus, 1758) vrsta koja nastanjuje istočni Atlantik uključujući i Mediteran pa tako i naše Jadransko more.


Tijelo mu je zdepasto, u presjeku trokutasto. Za razliku od većine morskih pasa, pas prasac nema podrepnu peraju. Usta su mala, ovalna s debelim usnama. Maksimalno može narasti do 150 centimetara, no najčešći nalazi su dugi oko 55 centimetara i to u pravilu kao slučajni prilov u ribarskim mrežama, a što se vjerojatno dogodilo i ovom nesretnom primjerku.



Pas prasac je bentoska vrsta i nalazimo ga na dubinama od 40 do 660 metara na pjeskovitim i muljevitim dnima na kojima nalazi hranu, uglavnom pridnene beskralješnjake i ribu.


Spada u rijetke i strogo zaštićene morske vrste.