Doživljaj za pamćenje

Ronio u Atlantiku pa s 26 metara dubine izronio s ribom života!

Boris Bulić

Ponekad mi majka kaže da sam lud što lovim nesrazmjerno velike ribe, no budući da se u moru osjećam sretno i tajanstveno, a zbog čega mojoj znatiželji očito nema kraja, ta je 'ludost' zapravo sasvim logična



Sa Azorskih otoka, točnije 1400 kilometara zapadno od Lisabona, s otoka Pici, javio nam se João Vítor Frias Jardim podvodni ribolovac, koji se sreo s kapitalnom grdobinom.


Evo što nam je João  ispričao o tom svom podvodnom doživljaju:


– Nakon brojnih pokušaja koji uključuju nebrojene sati provedene pod morem u potrazi za ulovom života, napokon je došao i moj sretan dan.




Toga dana je temperatura mora bila oko 19°C, uz fantastičnu i čistu vidljivost, s jasnoćom do 20 metara.


Uz tako umjereno temperirano more, dakle ni pretoplo, ni prehladno, uvijek se odlučujem nositi ‘open cell’ odijelo od 5 milimetara koje mi omogućuje kontinuirani lov od nekoliko sati bez osjećaja hladnoće u čučnju.


Toga dana, a posebno za ovaj lov, koristio sam monoroller pušku dugu 100 centimetara koju je dizajnirao Deamon Teak, s kojom sam uvijek, zahvaljujući dobroj kvaliteti postizao vrhunsku preciznost u gađanju.


Zbog planiranih dubljih apnea, toga sam se dana odlučio za peraje BlackTech koje su inače kreirane s većom fleksibilnošću upravo za veliku udobnost i manje fizičkog trošenja u dubljim uronima – priča nam João.


– Volim loviti selektivno i za more održivo, a što znači da uvijek radije ulovim dva ili tri primjerka kvalitetne lovine, umjesto da inzistiram na ispunjenju dozvoljene individualne dnevne kvote gdje je onda u pravilu kvaliteta suprotstavljena količini.


U principu sam s takvim pristupom uvijek zadovoljan dobrim i kvalitetnim ulovima.


Ponekad mi majka kaže da sam lud što lovim nesrazmjerno velike ribe, no budući da se  u tajanstvenosti mora osjećam iznimno sretno, a zbog čega mojoj znatiželji očito nema kraja, ta je ‘ludost’ zapravo sasvim logična – nastavlja João svoju priču.


– Toga sam dana od samog početka ronjenja na dnu svašta vidio: Bilo je tu doslovno svega, od jastoga do iznimno kvalitetnih riba, no kao da sam znao da me čeka nešto bolje nisam htio ispaliti strijelu ni na jednu od tih riba koje su mi dolazile pred strijelu.


Tako sam nakon nekoliko sati ronjenja uspio otkriti i ovu grdobinu.


Ležala je na dnu između stijena i pješčanog dna uljuljkana u svoju sigurnost spektakularno lukave kamuflaže.


Upravo zahvaljujući njenoj samouvjerenosti nije bilo teško prići i nastrijeliti je.


Naravno, istog je trena krenula borba u kojoj su upravo BlackTech Deep peraje odigrale ključnu ulogu. Te su me peraje zajedno s ribom sa 26 metara dubine doslovno katapultirale prema površini.


Taj je uron u kompletu trajao minutu i 45 sekundi.


Za mene je ovaj ulov pravi trofej. Grdobina je težila 35 800 grama, a što je gotovo novi europski rekord.


Vjerojatnost da ću ovakvu ribu koja se tako dobro kamuflira i to još ovakvih gabarita, ikada ponovo vidjeti, je iznimno mala, a što ovaj ulov definitivno čini još posebnijim.


A onda me nakon euforije i početnog oduševljenja, čekao mučan povratak na suho jer sam do sigurne luke gdje sam ribu napokon mogao izvući iz mora, morao plivati punih 1 sat i 40 minuta.


Još jednom se potvrdilo da je more Raj u kojem nikad ne znam što me čeka, ni što će se dogoditi, ni što ću uloviti.


Za mene je more riznica u kojoj me u svakom novom uronu čeka neko novo otkriće – ispričao nam je João.