RIBOLOVNI ŠTAPOVI

Razlikujete li surf i carp štapove? Evo što morate znati o njima

Boris Bulić

Carp štapovi nisu predviđeni za cjelodnevno držanje u ruci. S njima se optimalni rezultati postižu korištenjem pridnenih sistema uz čekanje nakon izbačaja. Iako mekši od surf modela, s ovim se štapovima u rukama majstora u izbačajima mogu postići ekstremno velike daljine.



Surf štapovi su namijenjeni ribolovu na plitkim položenim pješčanim terenima, kakve su primjerice, oceanske plaže. Surf štapovi su najčešće trodijelne izvedbe, mada postoje i teleskopske verzije. To su robusni, žilavi i relativno kruti štapovi širokih provodnika, uglavnom trostopnih, uz tek nekoliko posljednjih dvostopnih. Držač role je pomaknut prema vrhu štapa ostavljajući polugu za izbačaj dovoljno dugom. Kod nekih je modela držač role klizni tako da ribolovac može položaj role prilagoditi vlastitim proporcijama. Težinom izbačaja od 100 do 300 grama spadaju u snažnije štapove.


Zbog krutosti štapa ponekad je gotovo nemoguće detektirati griz, a kontre zahtijevaju strašno puno snage. Stoga su ovi štapovi idealni za ribolov čekanjem.





Ono što ove štapove izdvaja od ostalih je svakako njihov domet. Daljine koje se mogu ostvariti s ovim štapovima su zastrašujuće. Tako primjerice uigrani surfer može ostvariti zabačaj i preko 200 metara što je, mora se priznati, respektabilna daljina.


I koliko god njihova žilavost i snaga imali prednosti, to je ujedno i glavna mana ovih štapova. Naime, ukoliko je riba lakša od pola kilograma, s ‘rasnim’ surfom ribolovac teško može razlikovati što ima na udici, što realno gledano i nije neki gušt.


Varijacija na temu su Beach ledgering modeli. Za razliku od surf štapova, lakši su, teleskopske forme, često s pomičnim rukohvatom. Domet im je nešto manji nego kod klasičnih surf modela, ali u potpunosti zadovoljavaju većinu situacija u kojima treba ostvariti veliki domet uz malo uložene energije.


Carp štapovi, su kao što im i naziv govori temeljno namijenjeni ribolovu šarana na slatkim vodama. Ipak, unatoč temeljnoj namjeni, ovi su štapovi vrlo brzo našli svoju slanu primjenu. Naime, koliko se god šarani i podlanice kao vrsta razlikovali, toliko su pristup, način i sama tehnika ribolova slični.


Ovi su štapovi najčešće dvodijelne izvedbe, dužine 3,30 – 3,90 metara, izrazito žilavi i u odnosu na surf modele znatno mekši. Krivuljni test (TC) je kod ovih štapova u pravilu usko vezan uz dužinu. Tako štapovi od 11ft (3,3 m) imaju TC 1,3 – 2.1lb, štapovi od 12 ft (3,6 m) imaju TC 2,1 – 2,3 lb, dok štapovi od 13 ft (3,9 m) imaju TC 2,3 – 3,1 lb.



To nisu štapovi za cjelodnevno držanje u ruci. S njima se optimalni rezultati postižu korištenjem pridnenih sistema uz čekanje nakon izbačaja. Iako mekši od surf modela, s ovim se štapovima u rukama majstora u izbačajima mogu postići ekstremno velike daljine.


Pored svega navedenog odlikuju ih tanki blankovi i izrazito ergonomski pogođeni rukohvati. Najpoznatiji carp štapovi su svakako Grey’s Of Alnwick uz koje ide i doživotna bezuvjetna garancija.