RIBLJE VRSTE – KANTAR

Razlikujete li mužjaka od ženke kantara? Ovu vrstu još nazivaju i picigamorti

Boris Bulić

Kantar zalazi od 5 do150 metara dubine, a živi raspršeno, u kolonijama. Jata formira tek u doba mrijesta, što se zbiva krajem zime i početkom proljeća. Kao spor i nespretan plivač, prisiljen je hraniti se uglavnom samo s dna. Nije izbirljiv i jede sve što pronađe. Drugu ribu uglavnom ne progoni, a nije zabilježeno niti da ima izrazitih prirodnih neprijatelja.



Sivac, grobar, picigamorti, mandulić, manjamorta, ili samo jednostavno kantar (Spondyliosoma cantharus, Linnaeus, 1758), jedna je od vjerojatno najnespretnijih riba iz obitelji ljuskavki.


Tijelo mu je zbijeno i zdepasto s kratkom i tupom glavom. Mada kompaktno i čvrsto građen, zbog osrednje razvijenih peraja i životnih navika, nije izrazito brz plivač. Usta su mu izbačena, ali sitnija i manje razvijena nego u ostalih ljuskavki, a u njima ima samo jednu vrstu sitnih čunjastih zuba povezanih poput pile. Boje je tamnosive, sivo-smeđe, do sivo-maslinaste, sa strane sjajne, srebrnkastosive, a prema trbuhu srebrno-bijele.


Kantar je protandrični hermafrodit, a transformaciju doživljava s dosegnutih pola kilograma težine. Ženke su sivkastosrebrnkaste, pravilnog ovalnog oblika, dok zreli mužjaci u doba mrijesta odijevaju svadbeno ruho – budu tirkizno prošarani s izraženom ‘grbom’, a kako stare bivaju sve tamniji sa zelenkasto-plavkastim odsjajem. Razlike među spolovima su kod ove vrste toliko izražene da se unatrag nekog vremena vjerovalo da postoje dvije vrste kantara. Inače i kod mužjaka i kod ženki se uzduž tijela protežu tamne, zlataste prugice, dok su okomito isprugani tamnim, širokim, sivosmeđastim zasjenjenjima.





U dužinu naraste do 45 centimetara, a bude težak do 2,5 kilograma. Prosječna težina najčešće lovljenih primjeraka je 0,5 kilograma.


Kantar je rasprostranjen duž cijele Jadranske obale, ali mu je pravo stanište tvrdo, kamenito i ljušturasto dno. Najviše ga ima izvan pučinskih rubova otoka, u zadarskom i šibenskom akvatoriju, te oko Visa i Lastova. Zalazi od 5 do150 metara dubine, a živi raspršeno, u kolonijama. Jata formira tek u doba mrijesta, što se zbiva krajem zime i početkom proljeća.


Kao spor i nespretan plivač, prisiljen je hraniti se uglavnom samo s dna. Nije izbirljiv i jede sve što pronađe. Drugu ribu uglavnom ne progoni, a nije zabilježeno niti da ima izrazitih prirodnih neprijatelja. Dobro podnosi sužanjstvo i brzo raste te je pogodan za uzgoj.