RIJEKA - TERENI I POZICIJE

Poznati ribolovac otkriva najbolje pozicije za ribolov u Rijeci: ‘Rječina? Što više reći, nego štap u ruke…’

Boris Bulić

Dnevni spinn po mirnom vremenu je priča za sebe. Topliji dani, pogotovo u albi na Mololongu, delti Rječine i famoznim bijelim stijenama su zanimljivi za lov palamide, lice i strijelke, ali i kakvog zalutalog brancina, luca ili rumbaca, s tim da zabačaj ponekad završi i grizom tune kojeg prati ono beskrajno zujanje i izvlačenje cijele upredenice iz role…



Edvin Žigante, osnivač grupe Kvarner Fishing je ribolovac koji nesebično dijeli vlastita ribolovna iskustva sa svima koji trebaju savjet.


Ovoga su mu puta tema ribolovna područja i pošte u Rijeci i neposrednoj okolini. Evo što nam je o tome rekao Edvin:


– Delta Rječine, Molo longo, blokovi naših lukobrana, malene ribarske lučice i mirne aci marine te mnogobrojni izvori i vrulje, sve su to izvrsne pozicije za ribolov.




Uzduž obale oko Rijeke protežu se djelomično plitki tereni sa bočatom vodom, puni izvora i podvodnih vrulja, potočića koji utječu na nekim dijelovima, isprekidani s ponekim naglim padovima u dubinu do nekih 30 metara, a što omogućuje istovremeno spinning na brancina i plavu ribu, palamidu, luca, rumbaca, plavicu, kao i na sitne predatore poput ušate i šaruna, ali i pelagijske ribe poput lice, strijelke te rijetko kakvog manjeg gofića ili feluna – priča nam Edvin.



– Rječina… A šta više reći nego štap u ruke, jedna od najzanimljivijih spinn lokacija u samom gradu i okolici.


Svi naši veći i manji lukobrani među svojim blokovima tvore labirinte u kojima zaštitu i sklonište pronalazi velik broj riba interesantnih za lov spinning tehnikama.


Tu su i mnoge male lučice po kojima ribari čiste mreže i na taj način brumaju zadržavajući teritorijalnu ribu brancina.


Aci Marine svojom tišinom i mirom, pogotovo zimi, kriju nerijetko kapitalne predatore, da ne zaboravim plaže uzduž zapadne strane Kvarnera okrenute prema buri i okolne grote.



Povodeći se onom ‘vrijeme lovi ribu’ najbolje se uhvatit spinna po buri ili jugu, jer upravo ta dva vjetra u našim krajevima često donose uspjeh u ribolovu spinning tehnikama.


Obično se po buri dobrim pokazao jutarnji i dnevni spin po našim kvarnerskim plažama, kad bura iskopa more. Isto tako i lov u pjeni po okolnim grotama često prevari brancina, a i ušate znaju proraditi. Ponekad kakva zalutala palamida ili nerijetko luc, znaju zasvirati onu nam poznatu muziku na roli.


Za promjene iz juga u buru brancini nerijetko doslovce polude. Isto je tako i trenutak kad se vjetar diže, savršeni za lov u pjeni.



Burne noći najbolje je provest po nekakvim osvjetljenim mulovima gdje iz sjene pod mulom nerijetko zna u zasjedi kakav brancin čekati, dok se često na takvim mjestima u igri sjene i svjetla, tik uz mul mogu postići rekordni ulovi ušata i šaruna, dok je dnevni spinn uzduž cijele obale najproduktivniji na mjestima gdje burni valovi jako zapjene površinu mora.


Plaže po burnim noćima punog mjeseca dobro rade kao i raznorazni kutci naših malih lučica koji u zavjetrini od bure u pravilu kriju i ponekog brancina – nastavlja Edvin svoju priču.



– Južina se pokazala odlična za spinning po nekakvim ulazima lučica te svim mjestima sa potočićima koji prorade nakon kiša koje donese sa sobom, kao i po pješčanim pličinama koje iskopalo more dobrano zamuti.


A mrtvu maretu nakon juga u opadanju i zamućeno more ne treba propuštati.


Sam početak juga, kad lagano krene nadirati i kopati more kroz kvarnerska vrata, isto je pravi moment za uzeti štap u ruke.


A trenutci pred sam neverin, te nakon neverina ponekad znaju iznenaditi količinom akcije koja se desi u kratkom periodu ribolova.



Mirne noći i alba često praćene tramontanom od Preluka u toplijem djelu godine su pogodne za spinn strijelke uzduž cijele obale dok se poneku zalutalu plavicu i sitne predatore ušatu i šaruna može se očekivat po osvjetljenim mulovima.


Dnevni spinn po mirnom vremenu je priča za sebe. Topliji dani, pogotovo u albi na Mololongu, delti Rječine i famoznim bijelim stijenama su zanimljivi za lov palamide, lice i strijelke, ali i kakvog zalutalog brancina, luca ili rumbaca, s tim da zabačaj ponekad završi i grizom tune kojeg prati ono beskrajno zujanje i izvlačenje cijele upredenice iz role – ispričao nam je Edvin Žigante.