SPAŠAVANJE PERISKI

Nastavlja se akcija za očuvanje plemenite periske u Jadranu. Na Mljetu postavljeni novi kolektori

Boris Bulić

Ovaj je projekt koordiniran od strane Ministarstva zaštite okoliša i održivog razvoja, a sufinanciran sredstvima Fonda za energetsku učinkovitost. Kolektori će biti u moru do kasne jeseni kad će se izvaditi i pretražiti u nadi da će se između ostalih ličinki pronaći i ličinke plemenite periske, Pinna nobilis.



Pošast koja je poharala plemenite periske u našem moru i u Sredozemlju je u prvi tren zatekla sve ljubitelje podmorja ali i znanstvenike. A onda su krenula ozbiljna istraživanja i iznalaženje načina na koji bi se pomoglo ovoj vrsti školjke  u preživljavanju.


Tako je između ostaloga prije tri godine, u cilju spašavanja plemenite periske u Sredozemlju i u želji da je se sačuva od izumiranja, pokrenuta akcija postavljanja kolektora za prihvat mlađi i to na čak petnaest lokacija u našem dijelu Jadrana.


Početkom srpnja 2020. godine su u okolici Rovinja postavljeni nizovi kolektori na dvije pozicije, u uvali Leso na dubinama od 2 i 4 metra, te na sjevernoj strani otoka Katarina, na dubinama od 2, 4, 6 i 8 metara.




Postavljen je i niz kolektora na trećoj poziciji, na jednoj  bovi Centra za istraživanje mora iz Rovinja na milju od obale. Na žalost, taj set kolektora je netragom nestao tijekom kolovoza, jer je konop na koji su kolektori bili obješeni naprosto presječen!



No zato je set kolektora ispred bolnice sa 4 metra dubine uspio zadržati 9 živih juvenilnih periski.


To su vrlo male jedinke prozirnih ljuštura, čija je dužina između 12 i 23 milimetra održavane na životu i uspješno sačuvane u akvarijima s tekućom morskom vodom što je za svaku pohvalu.



No budući da se na staroj slavi ne živi, u okviru projekta Očuvanja plemenite periske u Jadranu, u periodu od 10. do 14. svibnja 2023.godine, istraživački tim Hrvatskog veterinarskog instituta iz Zagreba, zajedno s djelatnicima Nacionanog parka Mljet i RC Aquatica, postavio je kolektore za prihvat ličinki plemenite periske u podmorju NP Mljet, na lokacijama Kulijer i Veliko jezero.



Kolektori će biti u moru do kasne jeseni kad će se izvaditi i pretražiti. Poučeni iskustvom iz prethodne dvije godine, na kolektorima se nađe mnoštvo ličinki raznih morskih organizama, no želja je i nada da će se među njima pronaći i ličinke plemenite periske, Pinna nobilis.



Stoga, ako ugledate ovakve bove s ovim oznakama, ne dirajte ih kako ne biste napravili ogromnu štetu.


Inače je ovaj projekt je koordiniran od strane Ministarstva zaštite okoliša i održivog razvoja, a sufinanciran sredstvima Fonda za energetsku učinkovitost.



Foto: NP Mljet i Centar za istraživanje mora iz Rovinja