MORSKI RECEPT

Najbolji ribarski recept: ‘Kad poželim kuhati, najprije odem na more uloviti ribu’

Boris Bulić

Premda se ovaj umak zapravo može napraviti od mnogih riba važno je znati da će biti najukusniji ako je spremljen s ribom koja je netom ulovljena. Velika je razlika i u ukusu i teksturi u odnosu na bilo koju ribu, a posebno na palamidu koja je bila zamrznuta.



Brojni su recepti u kojima je glavni sastojak riba i većina je tih recepata u principu dobra, no praksa je pokazala da su riblji recepti koje daju ribolovci daleko bolji od ostalih.


Iz Zagreba nam se javio Ivan Gadže, ribolovac koji osim što voli loviti ribu, voli je i pripremati, a što je zapravo vrhunska kombinacija.





S nama je odlučio podijeliti jedan od svojih zadnjih jigerskih ulova, palamidu, naravno kroz recept kojeg je nazvao ‘palamida s tjesteninom u crvenom umaku’



Potrebni sastojci za četiri osobe:


400 grama filetirane palamide


300 grama tjestenine


3-4 češnja češnjaka


sjeckana rajčica


maslinovo ulje


0,2 l vina (neko slatkasto po mogućnosti)


sol


papar


svježe začinsko bilje – bosiljak, peršin, ružmarin, kadulja, origano


šalica oštrog brašna


 


Vrijeme potrebno za pripremu:


30 minuta


U prikladnoj posudi zakuhajte lagano posoljenu vodu i ubacite tjesteninu.



Filetiranu palamidu je potrebno narezati na komadiće ne duže od 3×3 centimetra, začiniti solju i paprom, pa nakon toga uvaljati u oštro brašno.



U dubokoj tavi zagrijati maslinovo ulje i kratko popržiti palamidu tako da u sredini ostane još malo sirova pa je odložiti na tanjur.



U istoj tavi, ali na novom ulju (ne perite tavu nego je papirnatim ubrusom ugrubo očistite!), kratko popržiti nasjeckani češnjak.



Čim češnjak počne primati zlatnu boju odmah ubacite nasjeckanu rajčicu. Ukoliko nemate domaću iz vrta, poslužit će i ona iz konzerve.


Ovaj umak je potrebno ukuhavati na srednjoj vatri barem desetak minuta nakon čega se dodaje bosiljak i peršin, te po želji sol, papar uz ostale začine. Ja tu ne štedim no treba biti oprezan s ružmarinom jer se s tim začinom može lako pretjerati.



Nakon što su se začini sjedinili dolije se vina te se nastavi s kuhanjem dok ne ispari alkohol, za što je potrebno još nekih 5 minuta. Kušajte i tako provjerite da li je umak začinjen po želji. Naime, često je potrebno dodati soli jer količina ovisi o kvaliteti rajčice ali i o korištenoj soli.


U ovom trenutku bi bilo idealno da je tjestenina upravo gotova.


Vratite poprženu palamidu u tavu pa na laganoj vatri uz lagano miješanje nastavite ukuhavanje kako bi palamida povukla umak.


Nakon minute dodajte i tjesteninu pa uz lagano miješanje nastavite kuhati još 2-3 minute uz minimalno dodavanje vode u kojoj ste kuhali tjesteninu.


Kad je jelo skuhano poslužite ga uz čašu laganog bijelog vina poput Pošipa, Malvazije ili Žilavke, prema osobnim sklonostima.