Opravdali očekivanja

Lučka kapetanija Rijeka u akciji “Sigurna plovidba” spasila ženu od utapljanja i spriječila požar na Rabu

Vladimir Mrvoš

Riječki lučki kapetan Darko Glažar

Riječki lučki kapetan Darko Glažar

Darko Glažar otkrio nam je detalje akcije



U petak za vrijeme provedene akcije “Sigurna plovidba 2022” izvršena su 438 inspekcijska nadzora temeljem kojih je utvrđeno 172 povrijeda propisa i prekršiteljima je naplaćeno 406.800 kuna kazni.


Tijekom akcije “Sigurna plovidba 2022” pod nadležnošću Lučke kapetanije Rijeka, sudjelovalo je 18 djelatnika s četiri plovila, a ukupno je prijeđeno 176 NM. Izvršeno je ukupno 96 inspekcijskih pregleda – tri domaća broda, 74 brodica /42 domaće i 32 strane/ i šest stranih jahti, te 13 pregleda pomorskog dobra.


Utvrđeno je 16 povreda propisa i 12 obveznih/prekršajnih naloga u iznosu od 25.900 kuna, te četiri optužna prijedloga Vijeću za prekršaje Lučke kapetanije Rijeka, uz tri upozorenja.




Obavljeno je i uspješno spašavanje ženske osobe, koja se udaljila se, plivajući previše od obale, kao i sprječavanje mogućeg zapaljenja šume na otoku Rabu, zbog paljenja roštilja pri izrazitoj vrućini.


– Akcija SP 2022 opravdala je očekivanja, uočeno je dobro stanje sigurnosti na moru te će Lučka kapetanija Rijeka s nadzorom nad sigurnošću na moru nastaviti dakako, i nadalje.


Još jednom naglašava se važnost poštivanja propisa na moru te posebice, praćenja vremenske prognoze prije isplovljavanja na more uz preporuku korištenja besplatnog telefonskog broja 195 – Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru, sa sjedištem u zgradi Lučke kapenije Rijeka, s 24 satnim dežurstvom tijekom cijele godine, rekao nam je lučki kapetan LK Rijeka, dr. sc. Darko Glažar, po završetku akcije.


Akciju pojačanog nadzora sigurnosti plovidbe, u vremenu od 10 do 18 sati na području svih lučkih kapetanija, ispred resornog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture pratio je državni tajnik za more i EU fondove Josip Bilaver te ravnatelj Uprave sigurnosti plovidbe kap. Siniša Orlić.


Cilj provedene akcije u prvome redu je bila edukacija sudionika u pomorskom prometu, dok je sankcioniranje prekršitelja imalo za svrhu prevenciju pomorskih nesreća.


Glavni razlog održavanja sveobuhvatne koordinirane akcije svakako je pojačan pomorski promet hrvatskim dijelom Jadranskoga mora, tijekom ljetnih mjeseci.


Državni tajnik Josip Bilaver tijek akcije pratio je u zadarskome području nadzora sigurnosti plovidbe te je tom prigodom napomenuo kako hrvatskim dijelom Jadranskog mora plovi približno 160.000 plovila. Nadzor je izvršen sa 40 brodova iz sastava osam lučkih kapetanija.


– Naglasak nadzornih aktivnosti akcije bio je usmjeren na kontrolu nepropisne brzine plovidbe te glisiranja u nedozvoljenom morskom području, što čini preko 60% ukupnih prekršaja.


Nadzor se proveo i nad iznajmljivanjem plovila, nesavjesnim plivačima i roniocima, putničkim brodovima za jednodnevne izlete i ostalim sudionicima pomorskog prometa. Ovo prva, ali svakako ne i zadnja akcija tokom ove sezon, rekao Bilaver.


Pojačani nadzor sigurnosti plovidbe u okviru akcije proveli su službenici lučkih kapetanija u koordinaciji sa Službom za nadzor i upravljanje pomorskim prometom (VTS), čiji su djelatnici osigurali podršku dojavama o uočenim područjima pojačanog prometa plovila, uočenim prekršajima u plovidbi, neidentificiranim i identificiranim pomorskim objektima, uz poseban naglasak na kontrolu nepropisne brzine plovidbe u nedozvoljenome morskom području.


U akciji je sudjelovalo 100 službenika Uprave sigurnosti plovidbe resornog Ministarstva, a inspekcijski nadzor na moru proveden je sa 23 plovila iz sastava lučkih kapetanija i pripadajućih ispostava, temeljem Pomorskog zakonika, odnosno, Pravilnika o sigurnosti pomorske plovidbe.