RIBLJE VRSTE - FRATAR

Lovite li fratre u podvodnom ribolovu? Postoje trenuci kada su izuzetno laka meta?

Boris Bulić

Fratar se mrijesti u drugoj polovici jeseni i tada mu glava postaje čelično plavkaste boje, posebno između očiju. Dobro podnosi sužanjstvo, no u akvariju ga treba držati zasebno, jer će napasti sve i jednu, i najmanje ozlijeđenu ribu…



Fratar (Diplodus vulgaris, Geofroy st.Hillaire, 1817) je tipična riba iz obitelji ljuskavki (Sparidae). Može narasti do 40 centimetara dužine i 1,30 kilograma težine pri čemu je prosječna lovna težina ipak svega 0,06 kilograma. Tijelo mu je pomalo zdepasto, visoko, ovalno, bočno spljošteno, dok mu je glava mala. Peraje su mu dobro razvijene, posebice repna. Ljuske su krupne, a bočna crta izražena i vidljiva cijelom dužinom. S leđne je strane tamno-metalno-plave boje sa zlatastim odsjajem dok je prema bokovima svjetliji, na trbuhu srebrno bijel. Uzduž tijela se protežu neupadljive srebrnkaste prugice. Na vratu ima crnu mrlju poput sedla koja se spušta do sredine škržnog zaklopca, dok oko korijena repne peraje ima crni prsten. Te su dvije mrlje bile osnova za većinu narodnih naziva koji prate fratra. Crnoguz, crnosip, šaroperac, sedlaš, konj, prekolarac, oluz, premoranac, špijun, vadabuža, tek su neki od brojnih naziva za ovu ribu.


Fratar se mrijesti u drugoj polovici jeseni i tada mu glava postaje čelično plavkaste boje, posebno između očiju. Dobro podnosi sužanjstvo, no u akvariju ga treba držati zasebno, jer će napasti sve i jednu, i najmanje ozlijeđenu ribu.





Iako se fratar u principu podvodnom puškom relativno teško lovi, ponajviše zbog njegovog opreza i podozrivosti, postoje trenuci kad predstavlja izuzetno laku metu.


Neposredno nakon provlačenja ludra i drugih sličnih mrežnih alata sa strašilima, fratar koji se zatekne na tom terenu i ne bude pometen mrežama, u strahu se zavlači u škrape gdje nerijetko i danima ostaje u strahu skriven. Ronioci koji se nakon prolaza takve mreže nađu na takvom terenu s lakoćom će nastrijeliti mnoštvo prestravljenih fratara kojima u takvom stanju strijelom mogu prići na svega desetak centimetara.


Naravno, etičnost takvog pristupa je zasebna tema i pravilu ovisi o pojedincu.