INDIKATORI GRIZA

Koristite li elektronske indikatore u ribolovu ili se uzdate u vlastiti sluh i reflekse?

Boris Bulić

Indikatori griza su u ribolovu na fermu nezaobilazni. Najjednostavniji indikatori su kamenčići koji se omotaju strunom i postave na rub mora. Riblji potez će povući kamenčiće koji će pljusnuti i na taj način i zvukom privući pažnju. No to je za većinu suvremenih ribolovaca preprimitivan sistem…



preko 90 posto uspjeha u ribolovu. A to zapravo uopće nije teško.


Sve su role opremljene čegrtaljkom, malom opružnom trakom lima koja kod proklizavanja kočnice pucketa, cvrči, lupka… Nažalost, malo je tih čegrtaljki dovoljno glasno da ih se uz konstantan šum valova jasno može čuti kad riba povuče predvez. Stoga je puno praktičnije koristiti indikatore.


Najjednostavniji indikatori su kamenčići koji se omotaju strunom i postave na rub mora. Riblji potez će povući kamenčiće koji će pljusnuti i na taj način i zvukom privući pažnju.




No to je za većinu suvremenih ribolovaca preprimitivan sistem.


Idealna dojava se postiže elektronskim indikatorima za koje su potrebni nosači poput rod-poda ili barem tripoda. Ovi indikatori registriraju svaki pomak strune, kako onaj od obale tako, zahvaljujući protuutegu, i onaj k obali. Pored zvučnog pištanja koje se može regulirati i po jačini i po melodiji, ovi indikatori imaju i svjetlosnu dojavu, a najsuvremenije inačice i daljinske prijemnike koji vam omogućuju boravak u automobilu ili šatoru dok primjerice, vani pada kiša.


Na vama je smo da zabacite svoje sisteme, spustite štapove u njihovo ležište te se opušteno zavalite u sjedalicu čekajući griz koji sigurno nećete propustiti.