OBALNI LOV KANTARA

Kakvu ješku koristite u lovu kantara? Ovo morate znati kako bi vam kantari postali ciljana lovina

Boris Bulić

Kantari se s obale uspješno mogu loviti u proljeće, u procijepima i kanalima poput malih fjordova koje formira more na vanjskim stranama otoka. Idealno je ako na obali postoji kakav zaklon iza kojega se ribolovac može skloniti, te ako je takav kanal paralelan s obalom…



Udičarski pribor za ciljani obalni lov kantara se najčešće slaže s minimalnim ili čak bez ikakvog olovnog opterećenja. Fluorokarbonski predvez promjera 0,25 – 0,30 milimetara, dug oko 2 metra, preko zogulina se spaja s osnovnom strunom, najlonskim monofilom, ne tanjim od 0,35 milimetara. Ovako složen sistem se može izbaciti iz ruke ili pomoću štapa, koji bi trebao biti dug barem 3 metra, vršne akcije, težine izbačaja ne ispod 30 – 60 grama. Rola za ovakav način lova je standardna, veličine 30 ili 40, no najbitnije je da ima pouzdanu kočnicu.


S takvim se priborom uspješno mogu loviti kantari u proljeće, u procijepima i kanalima poput malih fjordova koje formira more na vanjskim stranama otoka. Idealno je ako na obali postoji kakav zaklon iza kojega se ribolovac može skloniti, te ako je kanal paralelan s obalom.





Kantari često zalaze u takve kanalske procijepe koji u popodnevnim satima budu prekriveni pjenom. Bogato naješkanu udicu širine luka do 15 milimetara valja izbaciti na vanjski rub kanala, tako da je more u naletu vala donese u lovnu zonu. Kantar će tako plasiranu ješku najčešće pokupiti bez oklijevanja i premišljanja. No, ukoliko se u kontriranju ne zakači, najpametnije je odustati od daljnjeg ribolova i potražiti drugo mjesto. Uplašen neuspjelom kontrom ili padanjem s udice, kantar u panici napušta teren i dugo mu se vremena ne vraća.


Drugi, znatno popularniji način lova je fermama, no tada ne možemo govoriti o ciljanom, već samo o slučajnom lovu kantara, pri čemu se princip lova i montaže zapravo podudaraju s klasičnim načinom lova na fermu.



Kantar se može uspješno loviti i s montažom kod koje se na kraju predveza nalazi olovnica težine 30 – 60 grama, a nad njom na predvezu dva do tri brka duga 20 – 40 centimetara, promjera do 0,30 milimetara, no i ovdje kao i kod fermi ne možemo govoriti o ciljanom, već samo o usputnom i uglavnom slučajnom ulovu.


Za ješku se može štošta koristiti, ali najbolje rezultate ćemo postići ako upotrijebimo velikog crva, svježu srdelu, gavuna ili lignju.