UDICE

Kakve udice koristite u svojim ribolovnim pohodima? Koristite li ravne ili zakrivljene modele?

Boris Bulić

U kančarenju se često koriste i udice kraćeg vrata, takozvane papagajke. Iako ih je upravo zbog kraćeg vrata nešto teže ješkati, zahvaljujući njihovom obliku, kačenje je s njima vrlo kvalitetno. Osim toga, ovi se tipovi udica uglavnom formiraju hladnim prešanjem što je svakako svojevrsna garancija nepromijenjenih fizikalno-kemijskih karakteristika gradivnog materijala zbog čega i manji brojevi mogu podnijeti znatno veće opterećenje.



Još uvijek najčešće korištene i cijenom vrlo prihvatljive su klasične Mustadove ‘parangalske’ udice. To su udice standardno dugog vrata, najčešće prostorno zakrivljene, tako da vrh udice linijski nije poravnat s linijom vrata udice.


Dok se veći brojevi uspješno koriste na parangalima, mnogi ih ribolovci koriste u istim ili manjim brojevima u ribolovu bijele ribe.


Oblikom vrlo slične su popularne Crystal udice. To su žičane udice dugog i izrazito oštrog vrha ponajviše namijenjene lovu sitne bijele ribe kakva se najčešće lovi na sportskoribolovnim natjecanjima. Takve udice jako dobro kače ribu i izvrsno penetriraju. Mana im je relativno teško vađenje iz ribljih usta kao i lako oštećivanje ‘crystal’ vrha, nakon čega postaju neupotrebljive te ih treba zamijeniti.




Osim tih modela se u kančarenju često koriste i udice kraćeg vrata, takozvane papagajke. Iako ih je upravo zbog kraćeg vrata nešto teže ješkati, zahvaljujući njihovom obliku, kačenje je s njima vrlo kvalitetno. Osim toga, ovi se tipovi udica uglavnom formiraju hladnim prešanjem što je svakako svojevrsna garancija nepromijenjenih fizikalno-kemijskih karakteristika gradivnog materijala zbog čega i manji brojevi mogu podnijeti znatno veće opterećenje.



Kančarenje na ekstremnim dubinama zahtijeva i ekstremno jake udice. Najčešće se koriste velike kovane udice, izrađene od čelika vrhunske kakvoće jer su naprezanja koja moraju savladati izuzetno velika. Uspješno izvlačenje kapitalne kirnje s dubine od stotinjak metara neizvodivo je bez udice adekvatne nosivosti.


Takve nosive i izuzetno jake udice se koriste i u svim ostalim zahtjevnim tehnikama poput vertical jigginga ili big game fishinga.


U zavisnosti od konstrukcije panule i njene namjene, odnosno ciljane lovine, i udice imaju različit oblik. Tako se za laganu površinsku panulu najčešće koriste klasične udice dugog vrata, pri čemu lagani VMC-ovi modeli Fast grip udica svakako zauzimaju posebno mjesto. Ove udice umjesto jednog zazupca imaju u nizu tri minijaturna zazupca koji u trenutku uboda ne pružaju gotovo nikakav otpor, dok je rizik spadanja lovine u odnosu na klasične udice doslovno trostruko manji.


Naravno, za dubinsku panulu namijenjenu zubacu ili gofu koriste se kovane udice, uglavnom jake papagajke.