RIBOLOVNI PRIBOR

Kakve je boje olovnica na kraju vašeg predveza? Možda bi trebali dati šansu nekoj življe obojanoj

Boris Bulić

Ukoliko se lovi na svijetlom, pjeskovitom ili kamenitom dnu, trebalo bi koristiti crne olovnice. Nasuprot tome, ako lovimo na tamnom dnu obraslom algama ili pokrivenom muljem, trebalo bi koristiti svijetle, bijele olovnice…



Premda većina ribolovaca koristi olovnice standardne, olovne boje, velik dio jako dobro zna koliku prednost mogu postići korištenjem obojanih olovnica.


Pritom su posebno zanimljive olovnice namijenjene ribolovu s kraja surf-tehnikama, ili pak one za pridneni ribolov iz barke.


Upravo zato mnogi proizvođači takve olovnice i bojaju kričavim, uglavnom crveno-narančastim tonovima koji privlače ribu.




Surf-tehnike podrazumijevaju ribolov na položenim pješčanim obalama na kojima se i nakon stotinjak metara od kraja dubina često kreće tek od pet do šest metara.


Na takvoj obali crvena boja može donijeti rezultate u ribolovu mnogih riba, a posebno arbuna, pod uvjetom da arbuni obitavaju na plitkim pjeskovitim plažama, što kod nas, mora se priznati, i nije baš čest slučaj.


Naša je obala uglavnom kamenita i surfom se može loviti na jako malo pozicija.


Tako je najčešće korišten oblik ribolova na našem uzobalju ipak rock-fishing, ribolov sa stijena, a dubine na kojima se nalazi oborita riba su uglavnom preko petnaest metara.



A taj je podatak jako bitan jer se crvena boja u moru gubi već nakon desetak metara dubine. More je, naime, svojevrstan filter i ne propušta jednoliko kompletan sunčevi spektar.


Na desetak metara ta jasna crvena boja nažalost postaje sivo-plavkasta dok se na većim dubinama kao postojana pokazala samo žuta.


Jedina obojenost koja po mišljenju mnogih majstora udice može donijeti rezultate u pridnenom ribolovu na dubinama preko 10 metara je zapravo kontrastna crno-bijela.


Tako bi, ukoliko se lovi na svijetlom, pjeskovitom ili kamenitom dnu, trebalo koristiti crne olovnice. Nasuprot tome, ako lovimo na tamnom dnu obraslom algama ili pokrivenom muljem, trebalo bi koristiti svijetle, bijele olovnice.


Pritom svi oni koji su skloni kompromisima, svoje olovnice mogu obojati pola-pola.


No olovnice su u principu mekane i kojom ih god bojom bojali lako se gule.



I premda se u trgovinama ribolovnom opremom mogu naći praškasti pripravci u koje je dovoljno gurnuti zagrijanu olovnicu, mnogi inovatori u kućnim radinostima olovnice oblažu silikonskim kitom kojeg nakon sušenja bojaju vodootpornim flomasterima ili ih naprosto ostave bijelima. A ako unatoč svemu niste sigurni koju boju odabrati, uzmite ih nekoliko u ruku pa zaronite i pogledajte kao to pod morem izgleda. Mogli biste se iznenaditi od jednoličnosti.


Ipak, u svemu tome ostaje na površini razmišljanja činjenica da riblje oko ipak boje vidi nešto drugačije nego naše oko i da se uz crvene olovnice arbuni ipak puno bolje love, ako i kantari uz crne olovnice.


Stoga kad budete sljedeći puta slagali svoj najbolji predvez, razmislite želite li na kraj okačiti bijelo, crno ili crveno olovo.