RIBOLOVNI PRIBOR – INDIKATORI

Kako detektirate riblje poteze u ribolovu na fermu? Gledate li neprestano u vrhove ili imate neki svoj sistem?

Boris Bulić

Najpouzdaniji indikatori su elektroindikatori sa zvučnom i svjetlosnom signalizacijom. Takvi se indikatori postavljaju na prikladan nosač, nakon čega se na njih postavlja štap. Utor na indikatoru u kojem leži štap u donjem dijelu ima procijep kroz koji struna naliježe na pokretni valjčić.



Standardnim su indikatorom, tzv. čegrtaljkom opremljene sve role. To je mala metalna opruga smještena na unutarnjoj strani kalema koja prilikom izvlačenja strune svojim slobodnim krajem kucka o zupce na centralnoj osovini. Nažalost, u najvećem broju slučajeva takva je signalizacija loša, i to iz više razloga. Prvi i najčešći razlog je što su u pravilu čegrtaljke tiše od potrebnog. Naime, na morskoj obali tišinu redovito remete različiti zvuci. Kad je more malo valovitije, kuckanje čegrtaljke se lako utopi u buci koju u svom razbijanju o obalu stvaraju valovi, tako da takva detekcija uglavnom prolazi nezapaženo.


Drugi razlog zbog kojega je ovakav način indikacije nepouzdan je taj što u ribolovu fermama riba, nakon što pokupi ponuđenu ješku, često krene prema obali. U tom slučaju se na struni ništa neće zategnuti, već naprotiv samo opustiti, a to nijedna čegrtaljka neće moći registrirati.


Najpouzdaniji indikatori za takve, ali i sve ostale situacije su elektroindikatori sa zvučnom i svjetlosnom signalizacijom. Takvi se indikatori postavljaju na prikladan nosač, nakon čega se na njih postavlja štap. Utor na indikatoru u kojem leži štap u donjem dijelu ima procijep kroz koji struna naliježe na pokretni valjčić. Budući da je mehanizam indikatora najčešće koncipiran tako da valjčić u svom okretanju prekida strujni krug, indikator se pri povlačenju strune u bilo kojem pravcu oglašava tonom i u pravilu paljenjem lampice, najčešće led diode.





Izbor intenziteta, boje i vrste tona, kao i boje svjetlosnog upozorenja ovisi o proizvođaču, modelu i kvaliteti indikatora, no u principu se i kod najjednostavnijih modela jačina tona može podešavati od vrlo tihog do ekstremno glasnog.


No sami indikatori su tek dio priče, jer na moru gotovo uvijek nešto puše, valovi su konstanta, a spomenute situacije u kojima riba s udicom umjesto od obale pliva prema obali su vrlo česte. Zato se uz ovakve indikatore uvijek postavljaju i swingeri ili hangeri, protuutezi koji su zaduženi za konstantnu napetost strune. To su mali utezi koji na vrhu imaju mekanu štipaljku kojom se vješaju na strunu, i to između indikatora i prvog susjednog provodnika ili role. Osim što kompenziraju strujanje valova i vjetra, ovi će mali utezi vrlo učinkovito zategnuti strunu ako se makar malo opusti, što će trenutno probuditi elektronsku podršku i zvučno-svjetlosni alarm.