DRIFTING

Kako birate pozicije na kojima lovite velike ribe? Imate li povjerenja u galebove?

Boris Bulić

Budući da su na meti u ovakvom ribolovu velike ribe poput tuna, brom se ne rasipa bez nekog smisla već na biranim lokacijama. U odabiru takvih lokacija od velike pomoći mogu biti jata galebova. Njihova aktivnost na otvorenom moru je u pravilu siguran znak da se pod površinom nalazi riba koja se hrani.



Drifting je jedna od najzastupljenijih ribolovnih tehnika na našem moru u lovu na veliku pučinsku divljač.


Drifting je, najjednostavnije rečeno, ribolov iz broda koji se kreće nošen kurentom, pri čemu naješkane udice love raspoređene u smjeru kojim se proteže strujanje. Naziv dolazi od engleske riječi drift koja znači struja, pa je dakle drifting strujanje, nošenje, tjeranje.


Lov driftingom je vrlo jednostavan. Do lovne točke se povlači mirisni trag dužine barem jedne milje koji se formira prolivanjem tekućeg bruma, dobivenog od skašenih srdela razrijeđenih morem, uz povremeno izbacivanje dva do tri komadića srdele u razmacima od po četrdeset do pedeset metara. Dolaskom na poziciju brodom se zaplovi kružno u promjeru od pedesetak metara, pri čemu se brumanje malo pojača te se nakon oplovljenog kruga brod zaustavlja.





Nakon što se brod zaustavio, brum se nastavlja izbacivati tempom koji zahtijeva kurenat. U principu je dovoljno izbaciti tek nekoliko komadića srdele, i to u trenutku kad se komadići iz prethodnog bacanja nošeni kurentom počinju gubiti iz vida. Važno je samo održati kontinuitet kako se mirisni trag ne bi prekidao.


a čijim se ostacima gozbe i galebovi nadaju počastiti.


Osim galebova, vrlo pouzdan indikator prisustva velikih riba je i kaukal (Calonectris diomedea, Scopoli, 1769), ptica iz obitelji zovoja (Procellariidae), koja, premda se gnijezdi na otocima južnog Jadrana, tijekom čitave godine leti nad cijelim Jadranom. Među ribolovcima je poznata kao tunarica jer svojim letom neposredno iznad morske površine traži i prati, a tako i odaje jata tuna u pokretu.