RIBLJE VRSTE

Jeste li znali da luc može doživjeti i deset godina starosti i pritom težiti i više od deset kilograma?

Boris Bulić

Luc je s gastronomskog stajališta nepravedno zapostavljena riba. Veliki ga dio 'bonkulovića' smatra stupavim i neukusnim što je zapravo samo stvar spretnosti kuhara. Ulovljenog luca treba odmah po izvlačenju iz mora otkrviti. Dovoljno mu je izvaditi škrge, nakon čega će u kratkom roku potpuno iskrvariti, a zbog čega će mu meso biti svijetle boje i neusporedivo ukusnije.



Luc (Euthynnus alletteratus. Rafinesque, 1810) je riba iz obitelji skušovki (Scombridae) i


može narasti do 122 centimetra dužine i težiti preko dvadeset kilograma. Prosječni su ulovi ipak znatno lakši i kreću se oko šest kilograma. Kao i sve ostale ribe iz ove obitelji, luc ima vretenasto i hidrodinamično građeno tijelo. Glava mu je gotovo simetrično konusna, a usta šiljata, ozubljena sitnim oštrim zubima. Peraje su osrednje razvijene, s tim da je repna, oblika polumjeseca, nešto jača.


Krivudavo položena, bočna je crta vidljiva cijelom dužinom. Ljuske pokrivaju samo prednji i to gornji dio tijela. Na korijenu repne peraje ima dva postranično vodoravno položena kožna grebena.




Boje je modre, s tamnim crnkastim vijugavim prugicama na leđnoj strani. Juvenilarni su primjerci okomito crno isprugani. Po bokovima je srebrnastosiv, a po trbušnoj strani srebrnkastobijel, s nekoliko mrljastih crnih točaka između grudne i trbušne peraje.


Luc je pelagička vrsta i nalazimo ga s vanjske strane naših otoka. Rijetko zalazi u unutrašnje kanale, ali jednako tako izbjegava i previše otvoreno more. Nešto je brojniji u srednjem i južnom Jadranu, a najviše ga ima oko zapadnog dijela Mljeta, Šćedra i Biševa.


Svoju prvu spolnu zrelost doseže s 42 centimetara dužine. Budući da biologija ove vrste ipak nije u potpunosti istražena, pretpostavlja se da se mrijesti krajem ljeta.


Može doživjeti 10 godina starosti.



Luc se u gospodarskom ribolovu lovi mrežama plivaricama, ponekad stajaćicama i potegačama.


U proljeće, kao pravi vjesnik stabilnog i toplog vremena, u velikim jatima prilazi obali kada ga sportski ribolovci intenzivno love varaličarskim tehnikama od kojih je brza površinska panula najučinkovitija.


U ljetnim je mjesecima raspršen, tako da se ne može govoriti o kontinuiranom lovu, da bi se na jesen, u nešto manjem broju nego u proljeće, opet približio obali kada lov panulom ponovo postaje aktualan.


Lakomost kojom luc prima ponuđene varalice uz njegovu ga borbenost čine savršenom lovinom, posebno ljubiteljima little big game fishinga.


Luca nije teško pronaći. Kad u svojim proljetnim lutanjima u velikim jatima prilazi pučinskoj strani otočnog niza, treba samo pažljivim promatranjem tražiti mjesta na kojima more ‘kuha’. Naravno, rijetko kada će naše oko biti brže i pronicljivije od galebova koji gotovo uvijek prvi primijete površinsko komešanje. Kada se luc hrani, more doslovno prska, a sitne ribe uvijek bude u izobilju, čak i za vječno gladne galebove čije okupljanje kvalitetni radar lako može otkriti i prije vizualnog dosega.


Luc je s gastronomskog stajališta nepravedno zapostavljena riba. Veliki ga dio ‘bonkulovića’ smatra stupavim i neukusnim što je zapravo samo stvar spretnosti kuhara. Ulovljenog luca treba odmah po izvlačenju iz mora otkrviti. Dovoljno mu je izvaditi škrge, nakon čega će u kratkom roku potpuno iskrvariti, a zbog čega će mu meso biti svijetle boje i neusporedivo ukusnije.