RIBLJE VRSTE – IGLICA

Jeste li znali da iglica ima zelene kosti i da može doživjeti pet godina?

Boris Bulić

U obalnom ribolovu se iglica najuspješnije lovi minijaturnim plivajućim wobblerima, teturavim varalicama dužine od 5 do 7 centimetara, ali i silikonskim varalicama među kojima su najlovnije realistične imitacije gavuna. Osim varalicama iglice se mogu loviti i živom ješkom, u prvom redu gavunima dok se u ribolovu iz plovila mogu primijeniti sve obalne tehnike no najučinkovitija je definitivno panula s matasinom.



Iglica (Belone belone, Linnaeus, 1758.) pripada porodici iglica (Belonidae). Može narasti i preko 80 centimetara, a težiti do 1,30 kilograma. Prosječna lovna dužina je tek 0,06 kilograma. Ima zmijoliko tijelo i dugu usku glavu s kljunolikom ozubljenom čeljusti. Donja je vilica duža od gornje. Tijelo je posuto sitnom krljušti koja se lako skida. Modrozelene je boje, prema trbuhu srebrne. Osim repne sve su joj druge peraje male i slabo razvijene. Mrijesti se zimi i u proljeće, a može doživjeti pet godina.


Stalno prisutna, no unatoč tome za mnoge neuhvatljiva, iglica je uvijek tražena lovina. Kada ne lovi tada bježi od predatora kojima je neprestano okružena. U blizini obale je vreba brancin i zubatac, korak dalje gof, na pučini palamida i tuna, a uz sve svoje prirodne neprijatelje, neprestano je i na meti nas ribolovaca.


Iglica je kao tipična pelagička vrsta potpuno neovisna o dubini i tipu dna tako da je nalazimo svuda po Jadranu u gornjem sloju mora. Svoje prisustvo često odaje iskakanjem iznad površine, ponekad u bijegu pred svojim prirodnim neprijateljima, no ponekad i iz čiste zabave. U hladnijem se dijelu godine drži bliže obali dok je u toplijem brojnija na pučini. Juvenilarne primjerke bez obzira na temperaturu mora i doba godine uvijek nalazimo u blizini obale.




U obalnom ribolovu se iglica najuspješnije lovi minijaturnim plivajućim wobblerima, teturavim varalicama dužine od 5 do 7 centimetara.



Pored wobblera, vrlo su lovne žlice, kastmasteri, leptiri te silikonske varalice među kojima su najlovnije realistične imitacije gavuna koji su iglicama u uzobalnom moru prvi na meniju.


Dodavanje vrištavo obojane svilene čupice na rep varalice ili pak na zadnju udicu kod wobblera može pospješiti lov i provokativno djelovanje varalice.


Osim varalicama iglice se mogu loviti i živom ješkom, u prvom redu gavunima.


U ribolovu iz plovila se naravno, mogu primijeniti sve obalne tehnike no najučinkovitija je definitivno panula s matassinom.


Iglice na gastronomskoj ljestvici nisu posvuda jednako cijenjene. Imaju opor i karakterističan okus dok su im kosti zelene boje. Zbog toga su mnogima odbojne, no isto ih tako, upravo zbog tih karakteristika, mnogi vole. Miješanom brudetu daju poseban i karakterističan okus dok su pečene na žaru upravo izvrsne.