LOV ARBUNA

Jeste li sigurni da imate pravi predvez za lov arbuna? A možda koristite pogrešne udice?

Boris Bulić

Iako se arbuna relativno lako lovi, da bi postigli prave rezultate, potrebno je složiti pravi predvez kod kojega fluorokarbon i točno proračunat raspored prama imaju ključnu ulogu.



Budući da nije pretjerano osjetljiv na konstrukciju predveza, pribor za lov arbuna nije teško složiti, no nekih se standardnih pravila ipak trebamo držati.


Tako bi za početak, osnova preveza, a onda i same prame, trebali biti fluorokarbonski. Premda arbun nije pretjerano osjetljiv na kvalitetu strune, praksa je pokazala da upotrebom fluorokarbona možemo ostvariti i do 40% više ulova.


Za osnovu je dakle, potrebno uzeti 0,30 – 0,35 milimetarsku fluorokarbonsku strunu, dok za prame rabimo nešto tanji promjer, 0,20 – 0,28 milimetara.




Sistem se slaže tako da se na kraj osnove montira olovnica težine od 30 do 60 grama, a što je težina koja uglavnom pokriva ribolov do 40 metara dubine, te se iznad olovnice postavljaju dvije do tri prame. Prama najbliža olovnici se najčešće postavlja tako da pada ispod olovnice i nakon spuštanja sistema leži na dnu. Njena dužina varira od 20 pa sve do 60 centimetara što se rabi kada je riba nepovjerljiva i teško prima.


Duljina ostalih prama se kreće od 15 do 30 centimetara, pri čemu je važno poštovati pravilo da se prame okrenute jedna prema drugoj ne smiju doticati.


Spoj prama i udica se može ostvariti na više načina od kojih se za većinu može reći da su standardni. Ipak najkvalitetnijim se pokazao spoj preko tehnosfera, križno probušenih kuglica koje omogućuju rotaciju prama u svim smjerovima.


Ostatak pribora bi trebao namjenom odgovarati ribolovu iz barke. Štap bi trebao biti vršne akcije, s višebojnim karbonskim vrhom kojim ćete moći detektirati i najmanje pomake na drugom kraju.


Rola je stvar ukusa i osobnih sklonosti, no prioritet treba dati sporijim modelima većeg kapaciteta i pouzdanih kočnica.


Premda mnogi zagovaraju upotrebu monofilamentnih struna, upredenice su u ribolovu iz barke nezamjenjive. S upredenicama ćete imati najneposredniji kontakt s ribom prilikom kontriranja, bez obzira na lovnu dubinu. Naravno, važno je da i ostatak opreme bude usklađen s izborom strune da ne bi bilo neželjenih lomova, petljanja i gubitaka lovine.


Mišljenja oko odabira udica za ribolov arbuna su podijeljena. Jedan dio ribolovaca favorizira žičane udice dužeg vrata, a drugi pak više vole loviti s kraćim kovanicama, tzv. papagajkama.


Ipak, bez obzira za koji se tip i marku udica odlučili, širina luka ne bi trebala prelaziti 12 milimetara što se smatra optimumom za lov najkrupnijih primjeraka.