ŠARAG NA METI

Jeste li ikada ciljano lovili šarga? Bitno je voditi računa o debljini strune

Boris Bulić

Brumati je potrebno petnaestak minuta prije ribolova i to vrlo rastresitim, gotovo tekućim brumom, što s obzirom na vjetar u lice i potrebu da se ostane nevidljiv nije nimalo jednostavno. Ukoliko riba ne prihvati ponuđenu ješku u prvih nekoliko trenutaka, sistem treba izvući i sve ponoviti. Šaragu se ne smije dati prilika da ješku ispituje, jer će u tom slučaju sigurno otkriti udicu i odustati od poteza…



Ciljani ribolov šaraga je za veliku većinu sportskih ribolovaca ispit znanja, vještine i ribolovnog umijeća.


U ribolovu udicom, šaraga prati glas lukave ribe koja teško zagriza. Svakako je potrebno dobro poznavanje terena, vremenski uvjeti moraju biti u dlaku pogođeni, a pribor mora biti pomno odabran i prilagođen.


Iako se može uloviti klasičnim priborom s predvezom od tri prame i olovnicom na kraju, pravi alat za ribolov šaraga su ferme. S obzirom na oprez i nepovjerenje koje ova vrsta pokazuje, prame moraju biti fluorokarbonske, duge i preko 50 centimetara, promjera nikad iznad 0,30 milimetara. Udica mora biti bogato naješkana i dobro sakrivena, jer ukoliko šarag ugleda strunu ili udicu, teško da će se odlučiti na griz. Pravilo je da se šarzi po tihom vremenu love dalje od obale, a ukoliko ima vjetra treba ih potražiti uz samu obalu, što zahtijeva poseban pristup.




Ribolov pod pénom je jedna od najzahtjevnijih ribolovnih tehnika koje možemo primijeniti u ribolovu šaraga. Teren na kome se ovakav ribolov obavlja mora biti hridinast i okrenut prema zapadu ili jugozapadu. Idealan je teren na kome hridi formiraju kanal koji je pod pjenom, tako da tu more miruje. U tu se zonu sklanjaju i organizmi kojima vjetar i valovi smetaju, a kojima se šarag rado grani. Ribolovac mora biti zaklonjen iza stijenja da ga riba ne može primijetiti. Pribor za ovakav ribolov se sastoji od štapa dužine tri i preko 3 metra, s rolom ili bez. Struna je obavezno fluorokarbonska, naoružana samo jačom kovanom udicom širine luka do 15 milimetara, bez plovka ili olovnog opterećenja.



Kada more koje se razbija o stijene zapjeni, potrebno je izbaciti ješku, ali ne u zonu ribolova, već na obalu ili pak dalje od zapjenjenog mora da je valovi zahvate i dovuku u more pod pjenom, gdje se šarzi, sklonjeni od razornih udara valova, hrane sitnijim organizmima.


Brumati je potrebno petnaestak minuta prije ribolova i to vrlo rastresitim, gotovo tekućim brumom, što s obzirom na vjetar u lice i potrebu da se ostane nevidljiv nije nimalo jednostavno.


Ukoliko riba ne prihvati ponuđenu ješku u prvih nekoliko trenutaka, sistem treba izvući i sve ponoviti. Šaragu se ne smije dati prilika da ješku ispituje, jer će u tom slučaju sigurno otkriti udicu i odustati od poteza.


U slučaju spadanja zakačenog šaraga s udice ili pucanja pribora, najpametnije je odustati od ribolova na tom mjestu idućih desetak dana. Šarag je plah i dugo pamti.