PREDVEZI ZA LOV LIGANJA

Fiksni predvezi u lovu liganja: Donosimo dva najčešće korištene sistema koji su provjereno lovni

Boris Bulić

Koju montažu primijeniti i na kakav način ostvariti spoj skosavice i strune, u pravilu je stvar osobnog izbora pri čemu svaki ribar ima svoj sistem kojem najviše vjeruje…



Skosavice koje se vezuju iznad peškafonda mogu se montirati na nekoliko načina. Najčešće korišten način je onaj u kome je donja skosavica montirana na osnovu direktno bez ikakvih produžetaka, dok gornja ima pramu od nekih desetak centimetara. Postoje i obrnute kombinacije u kojima je donja skosavica na prami dok je gornja fiksna, ali i montaže u kojima su obje skosavice fiksne ili na pramama. Koju montažu primijeniti i na kakav način ostvariti spoj skosavice i strune, u pravilu je stvar osobnog izbora. Svaki ribar ima svoj sistem kojem najviše vjeruje, a u lignjolovu je većina montaža, pod uvjetom da su pravilno vezane, ipak podjednako lovna.



Jedna od najčešće korištenih fiksnih montaža kod koje je skosavica montirana neposredno uz osnovu predveza se postiže tako da se udvojena struna provuče kroz ‘oko’ skosavice, te se tako izvučena prebaci preko cijele skosavice čime je formiran Cat’s Pow čvor. Budući da je takva montaža pomična, potrebno ju je fiksirati običnim čvorom koji se formira neposredno uz oko skosavice. S ovakvom montažom skosavice stoje pod pravim kutom u odnosu na strunu, a petljanje je svedeno na minimum. Jedina ozbiljnija mana ovakve montaže je nemogućnost izmjene skosavice. Kad se jednom montira, izmjene bez kidanja strune više nema.




A najneposrednija montaža, odnosno montaža kod koje se skosavice nalaze direktno na struni slaže se tako da se na struni, na poziciji na kojoj će biti skosavica, najprije formira granični čvor iznad kojega se postavlja perla. Perla mora biti dovoljno velika da ‘oko’ skosavice ne može proći preko nje. Nakon perle se na strunu postavlja skosavica, pa još jedna perla, te se na kraju formira još jedan granični čvor. O položaju ovog zadnjeg čvora ovisi hoće li skosavica biti fiksirana na jednom mjestu ili će šetati po osnovi predveza. Ukoliko se skosavica želi fiksirati, tada se granični čvor postavlja što je moguće bliže perlama i skosavici, a ukoliko se želi omogućiti hod, tada se postavlja nešto dalje, ali nikada više od desetak centimetara.


Važno je napomenuti da granični čvorovi obavezno moraju biti više puta provučeni te prilikom zatezanja zaslinjeni kako ne bi došlo do pucanja prilikom izvlačenja ulova.


Kod ove se montaže oko skosavice kliještima može malo stisnuti tako da se mogu koristiti malo manje granične perle, pri čemu valja naglasiti da su mišljenja oko veličine perli podijeljena. Naime, jedan dio lignjolovaca preferira rad s većim fluorescentnim perlama, i to pogotovo u noćima kada lignja teže prima, dok drugi pak perle smatraju nužnim zlom, odnosno elementom koji opterećuje sistem.