Oralna higijena

Zgodni trikovi koje možete učiniti da biste izbjegli neugodan zadah

Life

FOTO/iStock

FOTO/iStock

Nije iznenađenje da je loša oralna higijena preteča lošeg zadaha

Iako je zadah iz usta daleko od idealnog, svi smo se nekad suočili s tom neugodnom pojavom. To nije razlog za neugodnost, već prije signal da morate napraviti nekoliko podešavanja u svojoj wellness rutini. Mentol bombončići i žvakaće nisu uvijek održivo rješenje. Neugodan zadah može proizaći iz jedenja pogrešne hrane ili zanemarivanja tijekom pranja zubi zbog kojeg četkicom ne dođete do svih mjesta u ustima gdje se bakterije mogu zagnojiti.


Prakticirajte dobru oralnu higijenu


Nije iznenađenje da je loša oralna higijena preteča lošeg zadaha. Kada ne perete, ne ispirete i ne čistite koncem dosljedno i ispravno, na kraju dolazi do nakupljanja bakterija i plaka. Sloj plaka koji se nakuplja na našim zubima uzrokovat će loš zadah jer sastoji se od bakterija neugodnog mirisa.


Bez obzira kakvu pastu za zube koristite, ključ za svjež dah je pridržavanje rutine oralne higijene. Najbolja praksa oralne njege je ona koja je dosljedna. Četkajte dva puta dnevno po dvije minute (većina ljudi četka samo 30 do 40 sekundi). Idealno, trebali bi potrošiti 30 sekundi na četvrtinu usta, dakle dvije minute ukupno, dva puta dnevno. Prilikom četkanja, četkajte zube elektroničkom četkicom i pobrinite se da glava četkice dodiruje sve tri površine svakog zuba.


Četka, konac, isperite (tim redoslijedom) za uklanjanje plaka


Redoslijed kojim provodite rutinu oralne higijene također može igrati ulogu u faktoru svježine kada je u pitanju vaš dah. Općenito se preporučuje prvo četkanje kako bi se olabavile i uklonile čestice hrane i plak s površine zuba i desni. Zatim prođite koncem kako biste uklonili interdentalni plak i sve druge čestice hrane i ostatke koji su se zaglavili između zuba. Na kraju, isperite kako biste uklonili sve klice i sve ostalo što je pranje i čišćenje koncem moglo propustiti.


Slijeđenje ovih koraka pomaže iskorijeniti plak, koji je ključan za zdrava usta. Plak dovodi do lošeg zadaha na nekoliko različitih načina. Prvo, plak se sastoji od bakterija koje imaju miris. Osim toga, ako ne riješite plak, to može dovesti do gingivitisa. “Gingivitis” je mjesto gdje su desni upaljene i natečene.


Može uzrokovati parodontitis, kada upala dopire do kosti naših zuba, što dovodi do neugodnog mirisa. Da biste uklonili plak, ne treba vam nikakav fancy DIY komplet. Sve više i više DIY kompleta dolazi na tržište za uklanjanje kamenca [plaka koji se stvrdnuo]. Iako u teoriji zvuči dobro, zapravo je to vrlo loša ideja. Ako se tijekom samočišćenja koristi prekomjerna sila, možete uzrokovati nepovratno oštećenje desni i zubi.


Dovoljna je dobra četkica za zube i učinkovita pasta za zube. Stomatolozi savjetuju čišćenje koncem nakon svakog obroka. Konačno, razmislite o upotrebi sredstava za ispiranje uljem kako biste zaključili rutinu oralne higijene. Kokosovo ulje ostaje djelotvoran lijek koji pomaže u uklanjanju plaka i bakterija koje stvaraju miris, piše Byrdie.


Koristite strugač za jezik


Kako bi vaša usta bila svježa, razmislite o čišćenju jezika. Svakodnevno strugajte jezik strugačem kako biste uklonili bakterije koje žive na površini jezika. Bakreni model je dobar izbor, jer bakar ima prirodna antibakterijska svojstva.


Izbjegavajte hranu sa sumporom


Osim loše ili nedosljedne oralne higijene, prehrana bi mogla biti glavni krivac zadaha iz usta. Jedenje hrane s visokim udjelom “hlapljivih spojeva sumpora” može dovesti do lošeg zadaha. Ove namirnice uključuju češnjak i luk. Plak također može zarobiti te hlapljive spojeve sumpora, što otežava vašim ustima da ih uklone.


Izbjegavajte masnu, prženu i slatku hranu


Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, halitoza je uzrokovana nepravilnom probavom u želucu. Toplina ili hladnoća zarobljena u probavnom traktu, što može uzrokovati gotovo truljenje ili kvarenje hrane, što dovodi do malapsorpcije. U tu svrhu, najbolje je odbaciti masnu ili prženu hranu koju vaše tijelo teško razgrađuje.


Osim toga, izbjegavajte hranu bogatu šećerom, jer to može poticati širenje bakterija u ustima.