Raznolika i uravnotežena prehrana

Niskotlakaš ste? Savjetujemo vam kako se uspješno nositi s time

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Gubitak apetita, razdražljivost, slabost, astenija, vrtoglavica...

Patite od niskog tlaka? Ukoliko je vaš odgovor potvrdan tada vam moramo odmah reći kako je važno što jesti, a što izbjegavati. Gubitak apetita, razdražljivost, slabost, astenija, vrtoglavica, svi su manji simptomi povezani sa stanjem urođenog niskog krvnog tlaka koji ne izaziva posebne posljedice. S druge strane, ako pritisak naglo padne to može uzrokovati probleme koje je teško podnijeti.


Kalij je važan zbog svog drenažnog i detoksikacijskog djelovanja, ali prije svega za regulaciju tlaka i otkucaja srca. Magnezij pomaže u pretvaranju šećera u energiju i stoga u suzbijanju tipičnog umora za vrijeme najtoplijih dana i mogućeg snižavanja krvnog tlaka.


Protiv niskog tlaka važna je raznolika i uravnotežena prehrana bjelančevinama, mastima i ugljikohidratima. Konkretno, cjelovite žitarice su korisne zbog sadržaja vitamina B i C te minerala kao što su željezo, kalij i magnezij. Zatim, sezonsko voće i povrće kao što su krumpir, mahune, rajčice, tikvice, paprike i zelene salate, banane, breskve, marelice, bobičasto voće i suho voće kao što su orasi, bademi, kikiriki, grožđice.


No, pogledajmo detaljnije što treba uvesti u našu prehranu u slučaju niskog krvnog tlaka:


– banane zbog visokog sadržaja kalija,


– ciklu koja ima hranljivo i energično djelovanje jer sadrži šećere, vitamine i mineralne soli,


– krumpir zbog visokog sadržaja kalija,


– zeleno lisnato povrće zbog visokog sadržaja magnezija,


– sjemenke uljarica za magnezij kao što su bademi i pistacije,


– zašećereno voće kao što su datulje i grožđice,


– šipak koji sadrži vitamine A, B, C i flavonoide,


– zeleni čaj jer je bogat antioksidansima i regulatorima tlaka zahvaljujući prisutnosti tvari sadržane u njemu koja pomaže uravnotežiti razinu šećera u krvi,


– infuziju cvjetova hibiskusa koja je izvrstan lijek za ustajanje, ez kofeina, ali bogata antioksidansima,


– tamnu čokoladu jer sadrži flavonoid koji pomaže u održavanju fleksibilnosti zidova arterija, izbjegavajući blokade,


– matičnu mliječ  koja jača tonus srčanog mišića i proširuje koronarne žile rebalansom krvnog tlaka.


Jedan od najvažnijih aspekata prehrane za liječenje niskog krvnog tlaka je količina porcija koje se konzumiraju. Gotovo svi su navikli imati tri obroka dnevno, dok bi ih bilo bolje podijeliti ih na 5-6 manjih, laganih obroka.


Time se u tijelu održava stalna opskrba energijom, što je bitno kako bi se izbjeglo snižavanje razine kisika u stanicama, a samim time i simptomi kao što su nesvjestica, letargija i poteškoće s koncentracijom.