Neugodno

Zaustavite loš zadah iz ustiju uz pomoć iz prirode

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Uzroci i rješenja za ovaj poremećaj usne šupljine

Loš zadah nije samo neugodan društveni problem, već i čest poremećaj usne šupljine, koji se s godinama javlja sve jačim intenzitetom.


Ova neugodnost može dovesti do znatnih poteškoća u opuštanju sa samim sobom i s drugima. Također može ozbiljno narušiti kvalitetu međuljudskih odnosa.


Loš zadah može se javiti u svim životnim dobima i ovisi o različitim čimbenicima, a procjenjuje se da se otprilike svaka četvrta osoba barem povremeno suoči s ovim problemom.


Loš zadah uglavnom se povezuje s probavnim problemima, ali očito postoje i druge navike koje također mogu pridonijeti problemu:


  • loša oralna higijena
  • nepravilna prehrana osobito bogata mliječnim bjelančevinama, pušenje ili post

U najtežim slučajevima, međutim, halitoza, osim što je neugodan problem, može biti i simptom patologija koje treba istražiti i riješiti.


Svi navedeni uzroci mogu se otkloniti nizom dobrih navika i nizom prirodnih lijekova:


1. Oralna higijena


Pritom ne mislimo samo na redovito pranje zubi, uz korištenje konca za zube, već i na njegu usne šupljine posebnim vodicama za ispiranje usta, po mogućnosti prirodnim.


Možete napraviti prirodnu vodicu za ispiranje usta na bazi eteričnih ulja.


Posebno se kaže da su eterična ulja čajevca, paprene metvice i limuna najučinkovitija protiv bakterija odgovornih za loš zadah.


Daljnji lijek vezan uz oralnu higijenu sastoji se u korištenju sredstva za čišćenje jezika.


To je alat koji vam omogućuje da uklonite svu patinu prisutnu na jeziku koja, prema Ayurvedi to može biti znak loše probave.


2. Pravilna prehrana


Nije samo pitanje reduciranja hrane bogate sastojcima koji mogu pogodovati problemu.


Dobra i zdrava navika za prirodno suzbijanje neugodnog zadaha je redovita konzumacija odgovarajuće dnevne količine vode te voća i povrća, koji jamče poticanje proizvodnje sline.


Konkretno, neki začini i hrana mogu pomoći u borbi protiv lošeg zadaha.


Kadulja i ružmarin, primjerice, mogu se koristiti za oralnu higijenu tako što imaju bakteriostatsko djelovanje koje blokira razmnožavanje bakterija.


Celer, bogat vodom, može se konzumirati i kao sredstvo za dezinfekciju usta.


3. Važnost probave 


Sve što pomaže boljoj probavi, poput posebnih biljnih čajeva i dekokata. Aktivni biljni ugljen također je važan prirodni lijek.


4. Prirodni biljni lijekovi za loš zadah


Uz klasičnu metvicu, tu možemo spomenuti anis i komorač, osvježavajuću moć sladića te prije svega razna eterična ulja među kojima su:


  • eterično ulje čajevca: svakodnevno ispiranje s 10-15 kapi u obliku 15% losiona u pola čaše vode idealan je lijek. I nema kontraindikacija
  • eterično ulje limuna: izvrsno zbog svojih antibakterijskih i dezinfekcijskih svojstava. Također vrlo koristan za njegu tijela i za ljepotu općenito
  • eterično ulje kadulje: zahvaljujući svojim pročišćavajućim i antibakterijskim svojstvima. Svakodnevno ispiranje s 5 kapi ovog eteričnog ulja ili nekoliko kapi u žličici meda i limuna pomoći će