Boja čini razliku

Voćem protiv moždanog udara: tajna je u bijeloj pulpi

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Interesantno istraživanje proveli su nizozemski znanstvenici sa Sveučilišta Wageningen

Ono što čini razliku između jednog i drugog voća nije samo oblik, okus, sezona već i boja!


Preporuča se konzumiranje pet obroka voća i povrća dnevno za promicanje zdravlja, kao što sugerira mediteranska prehrana.


No, također je važno preferirati voće s bijelom pulpom, poput jabuka, krušaka i banana jer ono smanjuje učestalost moždanog udara do 52 posto.


Pokazuje to istraživanje koje su proveli nizozemski znanstvenici sa Sveučilišta Wageningen, a objavljeno je na stranicama Strokea, časopisa Američke udruge za srce.


Tim znanstvenika, predvođen dr. Lindom M. Oude Griep, ispitivao je konzumaciju voća i povrća kod odrasle populacije od 20.069 ljudi prosječne dobi od 41 godine.


Sudionici, muškarci i žene, koji na početku istraživanja nisu imali kardiovaskularne bolesti, zamoljeni su da ispune upitnik temeljen na 178 pitanja o prehrani i učestalosti konzumiranja hrane.


Uzorak je zatim podijeljen u dvije skupine.


S jedne strane oni koji su jeli gotovo isključivo voće i povrće s bijelom pulpom, a s druge oni koji su redovito konzumirali:


  • zeleno voće i povrće (uključujući lisnato povrće, kelj i zelenu salatu)
  • narančasto i žuto (osobito citruse)
  • crveno i ljubičasto (kao cikla)

Istraživanje je trajalo deset godina i u tom razdoblju zabilježena su 233 slučaja moždanog udara.


Prema onome što je proizašlo, ispitanici s najnižom učestalošću moždanog udara bili su oni s najvećom konzumacijom bijelog voća i povrća, sa smanjenjem rizika od moždanog udara od 52 posto.


Umjesto toga, nisu se pojavili zanimljivi odnosi između konzumacije zelenog, narančasto/žutog, crvenog i ljubičastog voća i smanjenja rizika od moždanog udara.


Prema nizozemskom istraživanju, svako povećanje od 25 grama dnevno u konzumaciji bijelog voća i povrća odgovara 9% smanjenju rizika od moždanog udara.