»Dobri duh« Umaga

Vlatko Možar je policajac u Umagu već četvrt stoljeća. On pleše i piše knjige, uniforma mu je samo “kamuflaža”

Zvonimir Guzić

Prošlo je već četvrt stoljeća otkad je te 1998. godine napustio rodni Slavonski Brod i završio na zapadnoj obali Istre

Sjetite se zašto ste počeli – knjiga je i moto Vlatka Možara, policajca iz Umaga. Uniforma je samo »kamuflaža«, iza koje se krije pravi kaleidoskop društvenih aktivnosti ovog rođenog Slavonca. Dobitnik nagrade Grada Umaga za društveno koristan rad, predsjednička priznanja i mnoge druge zahvalnice za humanitarni rad, napravile su od njega »dobrog duha« grada Umaga.


Prošlo je već četvrt stoljeća otkad je te 1998. godine napustio rodni Slavonski Brod i voljom nekog višeg činovnika završio na zapadnoj obali Istre.


– Nakon završene Policijske akademije jednog dana došao sam kući i majka je stajala s otvorenom kuvertom u kojoj je pisalo da sam dobio premještaj u PP Umag. Iskreno, u početku je bilo teško, ali sad ne bih nizašto mijenjao odluku onoga koji je poslao to pismo, sa smiješkom se Vlatko prisjeća svog dolaska u Umag. Nije mu dugo trebalo da se uklopi u novu sredinu, brzo je svoju energiju usmjerio na društvena događanja u svojoj okolini.



Folklorno društvo Umag osnovao je prije 20 godina

Ples, film, bicikl…


Do njegovog dolaska u Umagu nije postojalo folklorno društvo.


– Moj otac je bio voditelj folklora u Slavonskom Brodu i ja sam od svoje sedme godine bio aktivan član. Falili su mi ples, putovanja i ta atmosfera koja se stvara u takvim udrugama, tako da sam uz pomoć Zajednice žena Bujštine najprije pokrenuo, a 2004. godine i službeno osnovao Folklorno društvo Umag koje i danas broji četrdesetak članova, a ove godine imamo i jubilarnu 20. godišnjicu osnutka, priča nam Vlatko o nastanku društva čiji su zaštitni znak istarska narodna nošnja i »balun« kao ples.


– Osim baluna, plešemo i druge istarske plesove, imamo zastupljeno i Zagorje, Međimurje, Bunjevku, a od ove godine ponovo vraćamo i splitski ples na repertoar, govori nam.


No nije samo folklor bio predmet njegovog zanimanja. Dječje edukativne radionice i stalne posjete školama i predavanja o sigurnosti u prometu, dovele su do toga da je Vlatko sa svojim kolegama i poznanicima snimio amaterski film na tu temu.


– Sve je počelo filmićem »I djeca imaju pravo na sigurnost« gdje smo pokušali psihološki djelovati na djecu i roditelje da povećaju sigurnost u prometu. Ukupno smo snimili pet filmića, od kojih je onaj prvi devet minutni završio na Međunarodnom festivalu kratkog filma koji se te godine održavao u Zagrebu. Nešto kraći je bio drugi, trominutni film koji je bio prikazivan na regionalnim televizijama u Istri i Slavoniji, a sav taj naš amaterski rad danas se može pronaći na službenom kanalu MUP-a i YouTubeu. Glumili su kolege s posla i poznanici, a od tehnologije smo koristili dron i mobitel, prisjeća se filmskog iskustva policajac režiser.


Nakon snimanja stiglo je i priznanje iz Ministarstva unutrašnjih poslova i prijem kod tadašnjeg ministra Ranka Ostojića. No, Vlatko Možar nije se zaustavio samo na filmu te, 2015. godine. Ujesen, točnije 19. rujna, on i njegov kolega Filip Tišljarac krenuli su na humanitarni biciklistički maraton dug više od 500 kilometara od Umaga do Bratislave. U pitanju je bila akcija »Hitna je bitna« u kojoj se prikupljao novaca za kupnju opreme za ispostavu Hitne medicinske službe u Umagu.


– Kao i sve kod mene, i to je krenulo spontano. Cilj je bio potaknuti građane da za svaki naš kilometar uplate deset kuna, na kraju su se akciji pridružili brojni sponzori tako da je skupljeno oko 700.000 kuna, opisuje nam ovu ideju, pojašnjavajući da ni on ni kolega nisu profesionalni biciklisti, no, unatoč tome, uspješno su savladali ovu vrlo zahtjevnu turu.


– Trebalo nam je nekih tjedan dana, većinom smo spavali po policijskim postajama u Sloveniji i Austriji, a nezaboravno iskustvo imali smo u Postojni. Rijetko tko zna da oni osim jame imaju i Ratni muzej, baš taj dan kad smo se mi zatekli tamo, u sklopu muzeja je bila predstava s realnim prikazom bitaka iz Prvog i Drugog svjetskog rata, prisjeća se ovog velikog humanitarnog poduhvata.



Za društveno koristan rad primio je i nagradu Grada Umaga

Nagrada zajednice


Za film i biciklijadu, Vlatko je 2016. godine od Grada Umaga nagrađen godišnjom Nagradom za društveno koristan rad.


Svidjelo se Vlatku pedaliranje, pa je ponovio biciklijadu i 2021. godine. Ovaj put povod je bila također humanitarna akcija kodnog naziva »Balunom kroz Europu«. Ciljna destinacija nalazila se u rumunjskom mjestu Clocotici. Tamo živi hrvatska manjina koja kroz folklorno društvo njeguje tradiciju svoje pradomovine.


– Na jednom prijemu folklornih društava kod predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, upoznali smo naše prijatelje iz Rumunjske. Ideja za biciklijadu bila je povezati 40 kulturno-folklornih udruga na toj ruti kroz Hrvatsku i Srbiju do Clocotica, na kraju smo zbog vremenskog ograničenja uspjeli posjetiti 37 društava. Nezaboravno gostoprimstvo doživjeli smo cijelim putem, ali onaj doček i radost cijelog mjesta u Rumunjskoj nenadmašivo je iskustvo, govori nam Vlatko.


Trinaest dana i 80 kilometara dnevno prošli su Vatko Možar i partner mu Danijel Lamoš na biciklima, a sav prikupljen novac na ovom humanitarnom kulturno-umjetničkom putu donirali su »Kući sretnih ciglica«, domu za siročad iz Slavonskog Broda i jednoj majci sa šestoro djece iz Vikovaca, koja je bila korisnica socijalne pomoći.


Na samo početku spomenuli smo i Možarov književni uradak »Sjetite se zašto ste počeli«. Knjiga je iz područja popularne psihologije i odlično je prihvaćena kod publike. Trenutno je tiraža 800 primjeraka, ali vjerojatno će ići i četvrti put na dotiskavanje. Prava pomama za knjigom je nastala nakon jednog gostovanja u HTV-ovoj emisiji »Dobro jutro, Hrvatska«. Vlatko nam je pojasnio i otkuda je došla inspiracija za pisanje takve knjige.


– Oduvijek me privlačila psihologija, redovito sam »gutao« knjige i pohađao razne tečajeve iz self-helpa, dok jednog dana u knjizi »Moć pozitivnog mišljenja« Normana Vincenta Pealea nisam pročitao rečenicu: »Ako je Bog uz tebe, tko je onda protiv tebe.« Tad su nestali svi strahovi i predrasude od neuspjeha i pala je odluka da stavim na papir priču koja je već duže vrijeme živjela u meni. Trebalo mi je oko godinu i pol dana da je napišem, ali te, 2020. godine napokon je ugledala svjetlo dana, ponosan je umaški policajac.



»Sjetite se zašto ste počeli« – knjiga je i motivacijski moto Vlatka Možara

Povratak u život


Vlatko ne misli stati na tom književnom prvijencu, u najavi je i druga knjiga. Ima tu još dosta planova za ovu godinu, slijedi i nastavak priče »Balunom kroz Europu«, ovaj put ići će se kombijem na sjever sve do Norveške, cilj je povezati hrvatska folklorna društva u dijaspori. Reklo bi se da umaški »dobri duh« živi punim plućima, ali Vlatko je prošlu jesen jedva preživio plućnu emboliju.


– Doživotno ću ostati zahvalan timu umaške Hitne pomoći koji su na vrijeme uočili opasnost i hitno me prebacili u riječku bolnicu. Situaciju s plućnim ugruškom kakav sam ja imao, preživi 30 posto pacijenata, hvala Bogu sve je prošlo u redu. Valjda je netko gore vidio moje planove za budućnost, pa je odlučio da nije još došlo moje vrijeme, zaključio je razgovor Vlatko. Mi bismo samo dodali: dobro se dobrim vraća.


Nastavak ove priče sigurno slijedi, jer ovaj netipični policajac, pun je kreativnosti i neiscrpne energije da i u budućnosti obogati cjelokupnu društvenu zajednicu bilo svojim folklornim, humanitarnim ili književnim izričajem.



Tako volim svoj posao, da bih ga radio sto godina – napisao je Vlatko na svome Facebook profilu