Nekontoliranje emocija

Tantrumi kod djece: Zašto se javljaju i kako se nositi s naletom bijesa?

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Što su tantrumi?

Tantrumi dolaze u svim oblicima i intenzitetima. Mogu uključivati ​​spektakularne eksplozije bijesa, frustracije i neorganiziranog ponašanja. Mogli biste vidjeti plač, vrištanje, ukrućenje udova, zakrivljena leđa, udaranje nogama, padanje, mahanje ili bijeg. U nekim slučajevima djeca zadržavaju dah, povraćaju, lome stvari ili postaju agresivna kao dio bijesa.


Zašto se događaju tantrumi


Tantrumi su vrlo česti kod djece u dobi od 1-3 godine. To je zato što se socijalne i emocionalne vještine djece tek razvijaju u ovoj dobi. Djeci često nedostaje riječi za izražavanje velikih emocija. Možda testiraju svoju sve veću neovisnost. I otkrivaju da način na koji se ponašaju može utjecati na način na koji se ponašaju drugi ljudi, prenosi Raising Children.


Dakle, tantrumi, odnosno napadi bijesa jedan su od načina na koji mala djeca izražavaju i upravljaju osjećajima te pokušavaju razumjeti ili promijeniti ono što se oko njih događa. Starija djeca također mogu imati tantrume. To može biti zato što još nisu naučili primjerenije načine izražavanja ili upravljanja osjećajima. I za malu djecu i za stariju djecu postoje stvari zbog kojih se vjerojatnost bijesa može dogoditi.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Temperament – utječe na to koliko brzo i snažno djeca reagiraju na stvari poput frustrirajućih događaja. Djeca koja se lako uznemire vjerojatno će imati tantrume.


Stres, glad, umor i prekomjerna stimulacija – to djeci može otežati izražavanje i upravljanje osjećajima i ponašanjem.


Situacije s kojima se djeca jednostavno ne mogu nositi – na primjer, mališan bi mogao imati problema s nošenjem s emocijama ako starije dijete odnese igračku.


Snažne emocije – briga, strah, sram i bijes mogu biti nadmoćni za djecu.


Kako se nositi s tantrumima mališana


Ponekad se dogode tantrumi, bez obzira na to što učinili da ih izbjegnete. Evo nekoliko ideja za rješavanje bijesa kad se dogode. Ostanite mirni (ili se pretvarajte!).


Odvojite trenutak za sebe ako trebate. Ako se naljutite, to će otežati situaciju i vama i vašem djetetu. Kad govorite, neka vaš glas bude miran i izravnan, a ponašajte se smišljeno i polako. Priznajte snažne osjećaje svog djeteta. Na primjer, ‘Vrlo je uznemirujuće kad ti sladoled padne iz korneta, zar ne?’ To može pomoći u sprječavanju da ponašanje više izmakne kontroli i djetetu daje priliku da resetira osjećaje.


Pričekajte tantrum. Budite blizu kako bi vaše dijete znalo da ste tu. Ali ne pokušavajte urazumiti svoje dijete ili mu odvratiti pozornost. Prekasno je kad je počeo bijes.


Preuzmite kontrolu kad treba. Ako se bijes dogodi jer vaše dijete nešto želi, ne dajte djetetu ono što želi. Ako vaše dijete ne želi nešto poduzeti, upotrijebite svoju prosudbu. Na primjer, ako vaše dijete ne želi izaći iz kupke, izvlačenje čepa na kadi moglo bi biti sigurnije od podizanja djeteta. Budite dosljedni i smireni u svom pristupu. Ako djetetu ponekad pružite ono što želi, a ponekad ne, problem bi se mogao pogoršati