Zaljubljeni u mirise

Sve što znamo o chypre mirisima

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Jeste li ikad u recenziji ili članku o parfemima naišli na riječ ‘chypre’ i zapitali se što to znači?

U industriji parfema postoji sklonosti prema terminima koji ne znače puno onima koji nisu dobro informirani. Ali zašto ne bismo demistificirali svijet mirisa?


Što znači chypre?


Chypre (izgovara se sheep-ra) jedna je od mnogih mirisnih obitelji koje se koriste za klasifikaciju mirisa. Potječe s početka 20. stoljeća, a temelji se na citrusnim notama, mahovini, pačuliju i labdanumu. Coty je stvorio prvi chypre miris 1917. godine, a nazvan je jednostavno “Chypre”.


Čitav žanr nastao je iz ovog mirisa i ispunjen je bezvremenskim klasicima koji su tipično ženstveni, ali često se mogu pohvaliti pomalo i androgenim stilom. Chypre miriše intrigantno, ali elegantno.


Chypre može biti raznolik i intrigantan. Od klasičnih do subverzivnih, modernih preokreta, svaki od njih prikazuje lijepu, nedodirljivu prirodu chyprea.


Klasični chypre


Parfimer Jacques Guerlain volio je uzimati popularne teme i poboljšavati ih, takav je slučaj bio s Mitsoukom (1919). Coty’s Chypre možda je bio prvi Chypre, ali Guerlainov Mitsouko je vjerojatno najpoznatiji. Nadahnut i nazvan po junakinji u romanu Claudea Farrèrea “La Bataille”, preveden kao “misterija”, Mitsouko je podalje i gotovo neskladan, s bezvremenskim potpisom kojeg preplavljuju kontrasti.


Majčinski, s mekanom mutnoćom sočnih breskvi, ali također hladan i strog s pačulijem i mahovinom, Mitsouko je zanosan sastav koji ostaje vodeći miris obitelji chypre, čak i više od 100 godina nakon svog stvaranja.


FOTO/Guerlain

FOTO/Guerlain


Svježi chypre


Jedan od temeljnih elemenata chyprea su citrusi, i dok mnogi toplinu usmjeravaju na smole i mahovinu, chypre uistinu može biti i svjež žanr. Onaj koji je ponekad i sportski.


Clarinsov Eau Dynamisante izvrstan je primjer jednog takvog chyprea. Svježi, zlatni citrusni i cvjetni karakter petitgraina energizirajućeg ginsenga i ružmarina, stvarajući opor miris koji revitalizira. Pačuli i mahovina u bazi donose zelenu, zeljastu kvalitetu koja je chypre-esque, međutim, Eau Dynamisante prebacuje žanr na ugodnije i osvježavajuće mjesto.


FOTO/Clarins

FOTO/Clarins


Moderni chypre


Važno je napomenuti da postoje dvije vrste chypre; klasična i moderna. Vidite, klasici (Mitsouko i njezini prijatelji) sada su pomalo zastarjeli. Da, predivno mirišu, ali možda su dodir previše stoični i oštri za moderne ukuse, pa je chypre morao evoluirati kako bi ostao aktualan.


Upoznajte Narciso Rodriguez For Her, vjerojatno prvi od suvremenih chypresa, gdje su ruže i pačuli uzdignuti i rasipani oblakom bijelih mošusa. Jer Ona ima oštrinu, ali posjeduje i mekoću koja izaziva kontraste Mitsouka, premda na manje podjelan i aktualniji način.


FOTO/Narciso Rodriguez

FOTO/Narciso Rodriguez


Neobuzdani chypre


Možda jedan od najneobičnijih chypresa je Amouageova Interlude Woman. Interlude Woman dodaje dozu kaosa u svojoj energiji. Kiseli kivi uskovitla se omamljujućim smolama, kavom, mahovinom, jantarom i kožom stvarajući nepredvidiv i neobično lijep miris koji ima umjetničku notu. Interlude Woman kao savršenog chyprea za umjetnika – unosi novu svjetlost u poznatu temu, ostavljajući se pitati se koje je značenje iza toga. Nema puno mirisa koji to rade.


FOTO/Amouage

FOTO/Amouage