Istraživanje

Stariji očevi utječu na zdravlje bebe: Što je tata stariji, više je i rizika

S.M.

Foto: Tatiana Syrikova / Pexels

Foto: Tatiana Syrikova / Pexels

Iako se stalno govori o tome da bi "žene trebale rađati mlađe", njihova dob nije jedini faktor u zdravlju djeteta.

Ljudi postaju roditelji u različitim životnim dobima, a trenutno je situacija takva da se mnogi na taj korak odlučuju sve kasnije. Iako većina žena zna za reproduktivne rizike koji ju prate u određenoj dobi, vrlo malo muškarca iznad 40 shvaća da i njihove godine mogu donijeti određeni rizik.


“Godinama je pretpostavljano da su godine važne samo kada je u pitanju žena, ali važne su i godine oca”, kaže Hilary K. Brown, istraživačica s područja reproduktivnog zdravlja Sveučilišta Toronto.


Jedna je studija dokazala da više od 40.5 milijuna poroda u SAD-u ima potencijalno štetne efekte na zdravlje bebe ako su očevi stariji.


Jedan od njih je i taj da se dijete rodi s malom kilažom.


Istraživanja doktora Eisenberga i Simona L. Contija povezala su očevo starenje s povećanim rizikom od toga da se beba rodi s kongenitalnim bolestima kao što je osteokondrodisplazija (dvarfizam) te razvijanje poremećaja kao što su šizofrenija, bipolarnost i autizam.


Primjerice, jedna studija od gotovo 400 tisuća muškaraca i žena rođenih u Izraelu osamdesetih, otkrila je da je rizik od toga da dijete dobije autizam naraslo za šestostruko kod očeva starijih od četrdeset godina.


Druge su studije starost očeva povezale s leukemijom, rakom dojke i prostate.


Čitavo istraživanje objavio je The New York Times.