Tisuću namjena

Soda bikarbona: 6 slučajeva u kojima se NE smije koristiti

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Uporaba sode je nedvojbeno višestruka, ali ima i određene granice

Soda bikarbona koristi se u kuhinji, za dezinfekciju voća i povrća ili za čišćenje pećnice, u perilici za rublje kako bi rublje bilo mekše i sjajnije i izbjeglo se stvaranje kamenca, u kupaonici za čišćenje sanitarija i podova.


Nadalje, u raznim prostorijama u kući za otklanjanje neugodnih mirisa, za našu osobnu higijenu i naše vjerne četveronožne prijatelje, ukratko, izuzetno je svestrana i korisna čudotvorna tvar, koja međutim, ima i određene granice.


Dakle, evo 6 najvažnijih slučajeva, u kojima je bolje ne koristiti sodu bikarbonu:


1. Kao antacid


Patite li od žgaravice? Svakako je žličica sode bikarbone otopljena u čaši vode najbolje rješenje.


Međutim, budući da je natrijev bikarbonat upravo “natrij“, u slučaju da iz zdravstvenih razloga trebate slijediti dijetu s malo soli, možda ovu smetnju ne biste trebali riješiti upotrebom bikarbone.


Umjesto toga, sigurnija bi alternativa mogla biti vrući čaj od komorača, anisa ili đumbira koji se kuha na pari.


2. Za čišćenje aluminija


Iako bi poliranje pastom od vode i sode bikarbone mogao biti izvrstan prirodan način za brzo čišćenje tava i lonaca, soda bikarbona se nikada ne bi trebala koristiti za čišćenje lonaca ili površina od aluminija.


Zapravo, budući da je jako alkalna, reagira s aluminijem uzrokujući gubitak svjetline i boje.


3. Za dezodoriranje hladnjaka


Jedna od glavnih karakteristika bikarbone je upravo ta da upija neugodne mirise kada se stavi u hladnjak, ormarić za cipele, kante za smeće pa čak i u perilicu posuđa, oslobađajući nježan svježi miris.


No, da biste bili stvarno učinkoviti, mala količina nije dovoljna, ali prije svega u hladnjaku, najbolje je staviti pladanj prekriven sodom bikarbonom na posljednju policu.


Samo tako ćete izbjeći onaj užasan smrad koji izlazi iz hladnjaka svaki put kad otvorite vrata.


4. Da ugasite plamen


Malo sode bikarbone dovoljno je da ugasi mali kućni požar izazvan u kuhinji, ali nemojte misliti da veći požar zaista možete ugasiti samo sa šakom sode bikarbone.


Dakle, prije nego što izazovete dodatne probleme, preskočite ovo rješenje i radije uložite u mali kućni aparat za gašenje požara, koji će biti mnogo korisniji ako se dogodi tako ozbiljna nesreća.


5. Za uklanjanje nesavršenosti kože


Snažan saveznik u domu, soda bikarbona također nam priskače u pomoć kada je naša higijena u pitanju.


Zapravo, ovaj dragocjeni spoj možemo koristiti, na primjer, za izbjeljivanje zubi ili ga čak možemo koristiti kao glavni sastojak za samostalnu proizvodnju 100% prirodnog osobnog dezodoransa kod kuće.


No, budući da se radi o alkalnoj tvari, bilo bi bolje izbjegavati je za korištenje ako se pojavi dosadni prištić.


To je zato što soda bikarbona neutralizira prirodne kiseline u tijelu, što zauzvrat pomaže u kontroli bakterija akni.


Umjesto toga, dajte prednost kapljici limuna, poznatog adstringenta i pročišćivača.


6. Kao kvasac


Soda bikarbona je pomoćno sredstvo za dizanje kvasca, pa možete dodati žličicu u kvasac koji se koristi za pripremu slastica i kolača, ali zapamtite da ne može zamijeniti kvasac.


Zapravo, čak i ako oba mogu proizvesti ugljični dioksid dajući slasticama i keksima mekšu konzistenciju, međutim, natrijev bikarbonat, nije dovoljan da izazove efekt kvasca, već zahtijeva drugi kiseli sastojak, kao što je sirutka, kiselo vrhnje, ocat ili limunov sok.