Neophodni detalj koji je prije svega praktičan

Savjeti kako odabrati one idealne sunčane naočale

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Modu na stranu, sunčane naočale birajte prema karakteristikama i sigurnosnim oznakama

Sunčane naočale nisu samo modni dodatak, one su izuzetno važne u zaštiti naših očiju od štetnih sunčevih zraka. 


Svima je jasno kako prilikom svakog izlaganja suncu trebamo koristiti kremu za sunčane s adekvatnim zaštitnim faktorom. No, to se jednako odnosi i za sunčane naočale. Možda na njih i dalje gledamo samo kao na detalj koji će upotpuniti naš ljetni styling, no sunčane naočale su neophodne ne samo tijekom ljeta, nego i ostatka godine. 


Kako sunce utječe na naše oči?


Sunce može imati negativan utjecaj na oči na nekoliko načina. Jedan od najčešćih načina je izloženost štetnom ultraljubičastom (UV) zračenju. Dulje izlaganje jakom UV zračenju može uzrokovati opekline rožnice, poznate kao fotokeratitis ili snježna sljepoća. To se obično događa kada se oči izlože intenzivnom UV zračenju, poput onog koje se odražava s bijelog snijega ili reflektira s vode.


Dugotrajna izloženost UV zračenju također može doprinijeti razvoju ozbiljnijih očnih problema kao što su katarakta (zamagljenje očnog sočiva) i makularna degeneracija (oštećenje središnjeg dijela retine).



Osim UV zračenja, sunčeva svjetlost sadrži i druga štetna zračenja poput infracrvenog (IR) zračenja. Dulje izlaganje IR zračenju može uzrokovati pregrijavanje očiju i oštećenje očne leće.


Da biste zaštitili oči od štetnih učinaka sunčeve svjetlosti, preporučuje se nošenje kvalitetnih sunčanih naočala koje blokiraju 100% UV zračenja i imaju adekvatnu zaštitu od IR zračenja. 


Kako biste si olakšali muku kupnje sunčanih naočala, donosimo par korisnih savjeta. 


Ne kupujte jeftine sunčane naočale


Na štandu uz more ste vidjeli sunčane naočale koje imaju baš fora okvir – što dalje od njih. Nikad nemojte koristiti jeftine naočale jer one prije svega ne pružaju adekvatnu zaštitu, a znaju čak imati i negativan efekt na zdravlje očiju. 


Pripazite na adekvatne oznake


Oznaka “CE” na sunčanim naočalama označava sukladnost s europskim standardima sigurnosti i označavanja proizvoda. “CE” označava skraćenicu za Conformité Européene, što na francuskom jeziku znači “uskladu s europskim standardima”.


Kada sunčane naočale nose oznaku “CE”, to znači da proizvod ispunjava minimalne zahtjeve sigurnosti, zaštite zdravlja i okoliša koji su propisani europskim zakonodavstvom. Oznaka “CE” primjenjuje se na razne vrste proizvoda koji se prodaju na europskom tržištu.


Kada je riječ o sunčanim naočalama, “CE” oznaka potvrđuje da su naočale prošle određene testove i zadovoljavaju standarde zaštite od UV zračenja propisane u EU. Ovo je važno jer štiti korisnike od potencijalnih oštećenja očiju uzrokovanih UV zračenjem.


Međutim, važno je napomenuti da oznaka “CE” nije specifična za kvalitetu leća, polarizaciju ili druge aspekte sunčanih naočala. Stoga, iako “CE” označava usklađenost s europskim standardima sigurnosti, još uvijek je važno provjeriti druge specifikacije i značajke sunčanih naočala prije kupovine kako biste se uvjerili da zadovoljavaju vaše osobne potrebe.



Tu je i oznaka “UV 400” koja se odnosi na njihovu sposobnost blokiranja svih zračenja ultraljubičastog (UV) spektra, uključujući UVA, UVB i UVC zračenje, sve do 400 nanometara valne duljine.


Ultraljubičasto zračenje je elektromagnetsko zračenje koje dolazi od sunca i podijeljeno je u tri kategorije prema valnoj duljini: UVA, UVB i UVC zračenje. UVC zračenje je najkraći dosega i većinom se apsorbira u Zemljinom ozonskom omotaču, dok UVA i UVB zračenje dospijevaju do površine Zemlje.


Oznaka “UV 400” ukazuje da su leće sunčanih naočala sposobne blokirati zračenje do 400 nanometara, što znači da pružaju visoku zaštitu od svih oblika UV zračenja (UVA, UVB i UVC). To je posebno važno jer dugotrajna izloženost UV zračenju može prouzročiti razne očne probleme, uključujući opekline rožnice, kataraktu i makularnu degeneraciju.


Tamnije naočale nužno ne znače veću zaštitu


Što su stakla tamnija, to su sunčane naočale bolje? Ne mora nužno značiti. Uvriježen je mit da tonalitet označava stupanj zaštite. Ako naočale, primjerice, nemaju gore navedene oznake, tamnije staklo može prouzrokovati više štete nego koristi. Naime, zjenice se pod tamnijim staklom šire i tako propuštaju više UV zraka. 



Pripazite na stakla u boji


Veliki trend su stakla u žutoj, narančastoj i plavoj boji, no pripazite s njima u prometu. Kako dotična stakla utječu na našu percepciju svjetla, očima je potrebno više kako bi boje neutralizirali. Stoga je u prometu uvijek dobro koristiti neutralna stakla. 


Mali vodič kroz nijanse stakla


Kada smo već kod boja naočala, važno je objasniti što pojedina nijansa radi. Naočale s roza, narančastom ili crvenom bojom pojačavaju kontrast. Zbog toga sportske naočale često imaju stakla u tim bojama jer, primjerice, boje u prirodi djeluju življe. Zlatna stakla su korisna kod izlaska i zalaska sunca jer pružaju dobar vid. Nažalost, dotična stakla tijekom dana pružaju manju zaštitu. Zelena boja najmanje manipulira stakla. Plavi odsjaj se preporučuje u snježnim uvjetima. 


Outdoor naočale


Ako više vremena provodite na otvorenom, primjerice u planinama ili na plaži, za vas su stvorene takozvane outdoor naočale jer one pružaju veću zaštitu.