Jodie Comer, Anya Taylor-Joy...

Riječanka Jasmina Vico u Londonu brine za kožu najslavnijih: ‘Trendovi dolaze i odlaze, a zdrava koža ostaje zauvijek’

Sanda Milinković

Foto: Privatna arhiva, Reuters

Foto: Privatna arhiva, Reuters

Vlasnica kozmetičkog hit-salona Vico Skin otkriva kako je stekla veliki ugled u svijetu ljepote te privukla najveće glumačke i glazbene zvijezde

Game changer u svijetu ljepote laskava je titula koju su strani mediji dodijelili Riječanki Jasmini Vico, stručnjakinji po pitanju njege kože koja djeluje u Londonu od 1997. Kozmetičku školu završila je u Opatiji, a prvo radno iskustvo stekla je kod dermatologinje Vesne Utješinović Gudelj.


Željna novih znanja i iskustava uputila se u London, veliki grad u kojem se uvijek vidjela i koji joj je oduvijek bio »broj jedan«. Britanska metropola privukla ju je zbog kulture, povijesti i glazbe, ali i stjecanja novih znanja.


Vico Skin otvorila je 2015. u Maryleboneu, kući u kojoj je 60-ih živio Paul McCartney i u kojoj je napisao legendarnu pjesmu »Yesterday«. Jasmina će kazati da je uvijek dobar osjećaj biti u prostoru koji je dio povijesti.


Od 2015. do danas, njezin se rad u svijetu njege lica itekako istaknuo pa je lista njezinih slavnih klijentica prilično impresivna. Jodie Comer, Anya Taylor-Joy, Olivija Colman i Rita Ora, samo su neke od svjetskih zvijezda koje su povjerenje za brigu o svome licu i koži, prepustile iskusnim i profesionalnim rukama Jasmine Vico.


Uspjeli smo je uhvatiti unatoč njezinom pretrpanom rasporedu i porazgovarati o slavnim klijenticama, karijeri i jedinstvenom konceptu koji provodi.


Moderno uređena čekaonica


Individualni pristup


Među vašim prvim slavnim klijenticama bila Jodie Comer. Kako je došla do vas?


– Jodie je došla preko prijateljice, glumice Amy Manson.


Njezina koža malo kome nije zapela za oko, kako je postignuta?


– Svi tretmani su fokusirani i napravljeni prema individualnom pristupu. Riječ je o kombinaciji različitih lasera, uključujući i hladne, antioksidansima, PRP-u, peptidima te limfnoj drenaži lica.


Koje su još zvijezde vaše klijentice?


– Mogu spomenuti Margot Robbie, Anyju Taylor Joy, Jodie Comer, Juliette Binoche, Lily Allen, Ritu Ora, Keri Russell, Elizabeth Debicki, Americu Ferrera, Emmu Mackey, Jamesa Nortona…


U medijima se moglo pročitati što je Margot Robbie konzumirala da bi imala figuru poput Barbie. Je li istina da je živjela samo na kimchiju i kefiru te gorkoj hrani?


– Uz svoju prehranu, kao dodatak cjelokupne njege preporučena je fermentirana hrana kao što je kefir, te čaj od sikavice koji čisti jetru i na taj način proizvodi glutathione koji se prikazuje na koži kao blistavi sjaj.


Možete li nam otkriti koje tretmane najčešće koriste?


– Svi tretmani su uvijek individualizirani i rade na cjelokupnom zdravlju kože, produkciji kolagena i zdravlju kožne barijere. Popularne su i kombinacije lasera, peptida, microneedling RF…


Osmislili ste jedinstven koncept njege kože, koji kreće doslovce iz crijeva. Možete li nam ga pojasniti?


– Moja metodologija Vico Skin zasnovana je na principu individualnog pristupa i edukacije Inside – Outside Health Approach. Pod tim mislim na važnost zdravlja naših crijeva, tj. ‘gut health’, te smanjenja stresa jer obje stvari utječu na zdravlje kože. Cilj je smanjiti inflamaciju, odnosno upalu, kako u tijelu tako i na koži.


Neki od mojih tretmana su prilagođeni za stimulaciju kolagena i povećanja elastičnosti, što rezultira čvršćom i zategnutijom kožom. Mene prije svega zanima zdravlje kože, a ne samo estetski dojam.


Naglasak mojih tretmana je na traženju uzroka. Zadnjih pet godina radim intermittent fasting, odnosno povremeni post što se dokazalo jako bitnim za smanjivanje inflamacije u tijelu i prolongiranje životnog vijeka te zdravlje. Razumijevajući dublje probleme kože postižu se dugoročni rezultati.


U svom radu, također uključujem i ostale profesionalce iz različitih područja s kojima usko surađujem. Kao na primjer, akupunkturiste, nutricioniste, naturopate i dermatologe. Pristup nije baziran samo na proizvodima, nego na konstantnom dijalogu između mene i mojih klijenata vezan uz njihov lifestyle, prehranu, stres, ritam spavanja, meditaciju.


Bavite se i neinvazivnim tretmanima za kožu te holističkim pristupom. Što takav pristup uključuje?


– Moje područje rada uključuje invazivne i neinvazivne tretmane te »science tech« uz holistički pristup. Uključuje i različite vrste lasera, microneedling, microneedling RF, HIFU, PRP, matične stanice, egzosome, peptide, hladni laser te LED. Pod istim krovom Vico Housea imamo različite djelatnosti koje upotpunjuju naš pristup, od akupunkture, kiropraktičara, estetske medicine, meditacije, funkcionalnih nutricionista do naturopata.


Vaša klinika nudi mnoštvo tretmana, a kao najpopularniji ističe se The VicoGlow. O čemu je riječ?


– VicoGlow je bio moj prvi osmišljeni tretman koji je ubrzo postao veoma popularan. Neinvazivan je tretman, fokusiran na cjelokupno zdravlje kože. Uključuje masažu, pilinge, lifting, LED, cryo-balls te intenzivnu hidrataciju kože.


Blistava koža Jodie Comer


Previše proizvoda


Nisu svi tretmani za sve, pa kako procjenjujete kome je što najpotrebnije?


– Nakon inicijalne konzultacije, zajedno s klijentom izradi se plan tretiranja koji mu najviše odgovara. Najčešće je to kombinacija više različitih tretmana u različitim intervalima.


Zapela mi je za oko informacija da kod vas »ciklus« po pitanju kože traje 28 dana. Znači li to da vam klijent na tretman dolazi jednom mjesečno?


– Ciklus kože traje 28 dana. Naši klijenti uglavnom dolaze jednom mjesečno ili svakih nekoliko mjeseci. Sve ovisi o vrsti tretmana koji se rade.


Koje su najčešće greške koje klijenti rade po pitanju njege kože?


– Rekla bih da se koristi ili previše proizvoda ili previše nepotrebnih proizvoda koji im ne odgovaraju. Pogreška je i nedostatak korištenja SPF kreme s visokom zaštitom i prekomjerno izlaganje suncu.


Smatrate li da je danas na tržištu previše proizvoda za preparativnu i dekorativnu kozmetiku? U smislu da danas gotovo pa svaki influencer ili poznata osoba, unatoč manjku stručnosti, može lansirati svoje proizvode i »prodati« ih pod njegu kože?


– Beauty industrija u zadnjih godina jako je narasla te još raste. Rekla bih da svatko želi naći svoje mjesto, pa i u industriji ljepote. Iza svega uvijek stoji strategija i marketing pojedinačnog proizvoda. U konačnici, klijent će uglavnom ići prema liniji proizvoda za njegu kože koju su proizveli stručnjaci.


Filteri… Koliko su društvene mreže nametnule i promijenile pojam »lijepe kože«? Svako toliko nas dočeka novi trend od strane poznatih: jedno vrijeme popularan je donut face, glazed face, dewy skin pa matt skin… Što je doista popularno?


– Trendovi dolaze i odlaze. Zdrava koža i zdravi sjaj ostaju zauvijek.


Nekoliko brzopoteznih

Najdraži skincare tretman: kombinacija lasera/PRP ili egzosom/peptidi.


Najgori skincare proizvod koji je nepotrebno popularan: micelarna voda.


Micelarna vodica i maramice za uklanjanje make upa su: nepotrebne i neodgovarajuće za kožu, posebno maramice za skidanje šminke.


U vlastitoj kozmetičkoj torbici uvijek nosim: SPF 50+.


Najvažniji savjet za njegu kože koji uvijek dajem klijenticama je: SPF 50+, prevencija i nesunčanje, barem ne kože lica i dekoltea, te tretmani lica koji rade na proizvodnji kolagena.

Prevencija


Je li uopće moguće postići da koža uvijek izgleda sjajno, glatko i zategnuto, ako pratimo određeni skincare režim?


– Sjajna i zdrava koža uključuje sve što ste naveli uz tretmane, odgovarajuće proizvode za njegu, prevenciju (SPF), prehranu, (Inside – outside pristup) (Gut X Brain X Skin Connection), tretmane za proizvodnju kolagena i suplemente.


Mnogi se boje starenja pa samim time koriste brojne tretmane za pomlađivanje kože. Koliko je to zdravo i u konačnici uspješno?


– Sigurno da je uspješno. Životni vijek se produžio, pa tako i tehnologija, odnosno skin tech tretmani koji daju izvrsne rezultate. Ne mogu govorit za druge, ail što se tiče usluge tretmana koje mi pružamo, daju rezultate. Naš cilj je uvijek raditi na edukaciji i zdravlju kože.


Kako pomladiti kožu?


– Različitim vrstama lasera, PPR-om, matičnim stanicama, egzosomima, tretmanima MN radio frekvencijom, suplementima kolagena, vitaminom C, glutationom, NAD+ (nikotinamid adenin dinukleotid), pravilnom prehranom, ritmom spavanja, meditacijom, boravkom u prirodi koji utječe na smanjenje stresa i poboljšanje imunološkog sustava. U konačnici je važno smanjiti inflamaciju u cijelom tijelu, pa tako i na koži.


Postoji li zlatno pravilo za zdravu kožu koje se primjenjuje na sve?


– Prevencija! Ne izlagati se suncu od 10 ujutro do pet popodne ukoliko je moguće, i zaštita od sunca visokim faktorom naprimjer SPF50+, uredan ritam spavanja, zdrava prehrana i fizička aktivnost.


U jednom od vaših intervjua, pročitala sam da osobno ne koristite metodu double-cleansa, odnosno dvostrukog čišćenja. Nisu li mnogi dvostruko čišćenje i umivanje prozvali svetim gralom skincare rutine?


– Double cleanse nije za sve, specifično ne za osjetljivu kožu jer dolazi do eliminacije mikrobioma na koži i narušavanja kožne barijere.


Ukoliko netko nosi puno make upa ili ima masnu kožu, onda je double cleanse odgovarajuća rutina. Moja bi preporuka bila da se ne koristi vruća i topla voda jer ne pogoduju zdravlju i mikrobiomu kože. Uvijek savjetujem da se koža čisti mlakom ili hladnom vodom.


Jasmini Vico vjeruje i Rita Ora


Razbijanje mitova


Internet je prepun skincare mitova koji početnicima i laicima zadaju glavobolje u traženju odgovarajućih proizvoda za njegu lica pa ponekad ne znaju ni sami čemu vjerovati. Jasmina ih je »razbila« samo za nas.


1. SPF je potreban samo ljeti ili samo kada je vani sunčano?


– Ne, potreban je uvijek i u zatvorenom. SPF je potreban cijele godine zbog zaštite od UVA i UVB zraka i isto tako i od HEV svjetla kompjutera i mobilnih telefona.


2. Gua sha kamen i vježbe lica smanjuju nastanak bora?


– Djelomično. Gua sha kamen potpomaže limfnu drenažu te poboljšava prokrvljenost i dovodi kisik u kožu, što doprinosi u jednom segmentu blagom smanjenju bora.


3. Učestalo nanošenje kozmetike na lice pojačava nastanak akni i prištića?


– Ne. Ako se koristi dekorativna kozmetika, lice je samo potrebno temeljito očistiti double cleanse metodom. Akne i prištići ne dolaze samo od kozmetike nego i zbog neadekvatne njege kože, ako se ne radi peeling, te kod loše ishrane bogate šećerom i procesuiranom hranom.


4. Veća količina vode utječe na hidratiziranost kože lica i daje joj poseban sjaj?


– Djelomično. Kada pijemo dovoljno vode to će se odraziti i na koži. Pogotovo ako je voda bogata mineralima kao naša riječka voda.


5. Hijaluron se nanosi isključivo na vlažnu kožu?


– Da, ako se koristi isključivo sam. Ukoliko koristite vitamin C koji ide prvi, onda hijaluron ide nakon njega.


6. Što više vitamina C, to bolje za postizanje sjajne kože?


– Bitna je aktivnost vitamina C koja ovisi o vrsti askorbinske kiseline i o njenom postotku. Vitamin C je najidealniji u tekućem obliku s od 10 do 15 posto askorbinske kiseline da bi bio potpuno djelotvoran. Na taj način bolje štiti kožu od slobodnih radikala te ona postaje zaštićenija i otpornija. Kada se koristi vitamin C, uvijek je potrebno završno nanijeti SPF s visokim faktorom.


7. Niacinamid nije koristan za mrlje i mora se kombinirat s AHA kiselinama i vitaminom C?


– Niacinamid je svestran i u kombinaciji s vitaminom C i AHA jer pomaže kod inhibicije melanina.


Mali leksikon termina u njezi kože

Microneedling: terapija indukcije kolagena je kozmetički postupak koji uključuje bušenje kože sitnim i sterilnim iglama. Potiče kožu na proizvodnju kolagena i obnovu te smanjuje izraženost ožiljaka, strija, hiperpigmentacija i bora.


Microneedling RF: frakcijski microneedling s radiofrekvencijom efikasna je nekirurška tehnika koja kombinira mikroigle i radiofrekveneciju te se uglavnom koristi za liječenje ožiljaka, strija, hiperpigmentacije te drugih promjena na koži izazvanih štetnim vanjskim utjecajima.


HIFU – High Intensity Focused Ultrasound: tehnologija estetske medicine koja koristi fokusiranu ultrazvučnu energiju visokog intenziteta u svrhu tretiranja opuštene kože lica, vrata i dekoltea.


PRP: skraćeni naziv od platelet rich plasma što znači korištenje pročišćenog i obogaćenog dijela krvi zvan plazma. Cilj je izolirati najvrednije sastojke krvi, faktore rasta i matične stanice koje imaju snažan efekt pomlađivanja i obnove kože.


Egzosomi: strukture poput mjehurića, tzv. male izvanstanične mikrovezikule koje sadrže RNA, proteine i lipide i prenose ih iz jedne stanice u drugu jer mogu putovati tjelesnim tekućinama ili krvotokom.


Njihova je biološka funkcija komunikacija među stanicama, a moguće ih je izolirati iz bioloških tekućina. Tretmani egzosomima su namijenjeni svim tipovima kože, a egzosomi djeluju protuupalno, potiču razvoj kolagena, jačaju kožnu barijeru, potiču obnavljanje kože, ublažavaju bore, ožiljke i pore,


Peptidi: kratki polimeri aminokiselinskih monomera vezani peptidnim vezama, nastali povezivanjem najmanje dvije aminokiseline. Kada se primjenjuju na koži, djeluju kao agenti za slanje poruka koži potičući je na stvaranje kolagena i elastina, dva proteina koji sudjeluju u održavanju strukture kože, pružajući joj čvrst i glatki izgled. Kako starimo, količina kolagena i elastina postupno se smanjuje pa dosljedno nanošenje peptida na kožu može pomoći potaknuti njihovu proizvodnju.


Piling za lice: oslobađa kožu od nakupljene prljavštine, čisti pore i mitesere, a koži vraća prirodnu ravnotežu. Bez obzira na brojne prednosti redovite eksfolijacije, s pilingom treba paziti.


Ako vaša koža pokazuje vidljive znakove oštećenja, preosjetljivosti, suhoće, crvenila ili iritacije, vjerojatno ste koristili preagresivni piling ili ste ga izvodili prečesto.


Lifting: postupak u estetskoj kirurgiji kojim se podiže opuštena koža te izravnavaju bore.


Kolagen: polipeptid, skupina blisko povezanih bjelančevina i najzastupljeniji protein u ljudskom organizmu. Spadaju u glikoproteine, a građeni su kao trostruka bjelančevinska uzvojnica.


Vitamin C ili askorbinska kiselina: vitamin topljiv u vodi, kada se koristi u obliku potentne formule, može ojačati barijeru kože, smanjiti štetnost od zagađenosti i sunčevih zraka na kože te osvježiti ten.


Glutation: prirodni tripeptid sastavljen od tri aminokiseline (glicina, cisteina i glutaminske kiseline). Nalazi se u svim tkivima kao esencijalni antioksidans, a ljudsko ga tijelo proizvodi u jetri i može se unositi i kao dodatak prehrani.


NAD+ (nikotinamid adenin dinukleotid): koenzim prisutan u svim živim stanicama.


Niacinamid: aktivan sastojak u obliku vitamina B3, niacina, koji je topljiv u vodi te se ne sintetizira u našem organizmu, već ga moramo unositi hranom ili topikalnim putem što podrazumijeva niacinamid serum, kremu ili masku.


Niacin (samim tim i niacinamid/niacin/nikotinamid) može biti učinkovit jer je preteča dva najvažnija biokemijska kofaktora: nikotinamid adenin dinukleotid (NAD+/NADH) i nikotinamid adenin dinukleotid fosfat (NADP+). Ima regenerirajući učinak, a može se koristiti protiv prištića i akni, oštećenja kože te pigmentnih mrlja.


Double cleanse (DC): metoda dvostrukog čišćenja tako da lice čistite dva puta s dva čistača različite teksture i namjene. Prvo se koristi čistač na bazi lipida (ulje, balzam ili mlijeko), a zatim čistač na bazi vode (pjena ili gel).