Emocije

Prvi dani vrtića: 8 savjeta kako “preživjeti” ovu veliku prekretnicu

A. P.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Ovaj izrazito zahtjevan period lakše ćete prebroditi uz dobru pripremu

Čim pomislite na dan kad ćete ostaviti svoje dijete po prvi put u vrtiću prolaze vas trnci. Sasvim je normalno strahovati i osjećati nelagodu kod puštanja vašeg djeteta prvi put u vrtiću, baš kao što će i vašoj bebi to biti zahtjevan korak.


Taj bolni osjećaj je prirodan, govori Heather Wittenberg, majka četvero djece i dječja psihologinja. Ali roditelji ne bi trebali brinuti – djeca se često prilagođavaju brže nego što očekujemo, a pohađanje vrtića u kojem vaše dijete može komunicirati s novom djecom, drugim ljudima i novim iskustvima izuzetno je dobra stvar.


“Iz istraživanja znamo da je dobar vrtić vrlo pozitivan za neovisnost, učenje i socijalizaciju vaše bebe”, kaže Wittenberg. Ali, postoji nekoliko trikova kojima možete prevladati taj grozan osjećaj i prvi odlazak u vrtić.




1. Ponesite nešto poznato


Podsjetnik na dom malo će olakšati prvih nekoliko odlazaka u vrtić i pružiti utjehu u teškim danima. Wittenberg za bebe preporučuje sve što miriše na dom. To može biti dekica ili mamina ili tatina majica ili neki drugi odjevni predmet.


2. Stvorite ritual rastanka


Roditeljima se preporuča stvoriti dosljedan ritual opraštanja kako bi omogućili odlazak bez problema. Pazite da svaki put radite istu rutinu kako bi vaše dijete znalo što može očekivati. Ovakav rastanak pomaže postaviti granice, tako da nećete biti u iskušenju zadržavati se na vratima, što otežava rastanak i za djecu i za roditelje.


3. Razgovarajte


Čak će i najmlađe bebe imati koristi od razgovora s roditeljima o tome kakva će biti ova nova stvar koja se zove vrtić. Na primjer, možete reći: “Od sutra ćemo te ostaviti u vrtiću i tamo će biti druge bebe, a ti ćeš ručati i igrati se s igračkama i onda ću nakon spavanja doći po tebe.”


“Beba će dobiti osjećaj sigurnosti”, kaže Wittenberg. “To im daje osjećaj da će sve biti u redu.”


4. Započnite postupno


Ako je moguće, dopustite svom djetetu da se opusti u vrtiću tako da započne s nepunim radnim vremenom. Idealan prijelaz u vrtić je onaj koji je postupan, tako da možda jedan dan idete s njima na sat vremena, a sljedeći dan ćete ih tamo ostaviti 20ak minuta na igranju dok vi popiejte kavu.


Počnite s nekoliko poludnevnih dana ili u četvrtak umjesto ponedjeljka, kako dijete ili beba ne bi odmah pet dana zaredom morali ići u vrtić.



5. Istražite


Teško se suočiti sa strahovima o slanju djece u naručje stranaca. Odvojite nekoliko sati za istraživanje najboljeg pružatelja usluge za svoju obitelj. Nemojte se bojati vjerovati “pravom osjećaju koji imate kad uđete u vrtić”.


6. Napravite popis potrepština večer prije


Bebe trebaju napunjene i označene bočice, barbajole, dude, plahte za krevetić i još mnogo toga, da ne spominjemo pelene, maramice, dodatne komplete odjeće. Zapišite sve što trebate ponijeti i sve spakirajte noć prije kako bi malo smanjili jutarnji stres i kaos.


7. Obavljajte redovite provjere


Dopuštanje nekom drugom da se brine o vašoj bebi kod mnogih roditelja može izazvati osjećaj gubitka kontrole. Možda ćete se brinuti koliko spavaju ili se pitati tko im je najdraži prijatelj u vrtiću. Uspostavite odnos s njegovateljima kako biste lakše postavljali takva pitanja. To će omogućiti bolji uvid u njihov novi svijet daleko od doma.


Nemojte se bojati pitati vrtić za savjet o tome kako olakšati ovaj prijelaz, savjetuje Wittenberg.


8. Očekujte suze


Navikavanje na vrtić može trajati od jednog dana do četiri tjedna, ovisno o njihovom temperamentu. Do tada, sigurno ćete vidjeti mnogo suza tijekom preuzimanja. Te su suze također važna prekretnica za djecu koja rastu jer se uče prilagoditi različitim društvenim situacijama u kojima mogu postojati drugačija pravila nego kod kuće, piše Today.