Nova saznanja

Pronađen vjerojatni uzrok endometrioze, možda ima veze s bakterijama

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Vrlo rašireno ginekološko stanje o kojem se još uvijek vrlo malo zna

Endometrioza, uobičajeno ginekološko stanje, može se manifestirati različitim bolnim simptomima, ali se često ne otkriva na skeniranju i pregledima.


Za oko 10-15% žena s endometriozom može proći više od desetljeća da se dijagnosticira.


U istraživanju objavljenom u časopisu Science Translational Medicine, istraživači sa Sveučilišta Nagoya dokumentirali su kako Fusobacterium može potaknuti razvoj endometrioze.


Istraživači su analizirali uzorke tkiva 79 žena s endometriozom i 76 bez endometrioze, a sve su bile podvrgnute operaciji u Sveučilišnoj bolnici Nagoya i bolnici Toyota Kosei u Japanu.


Otkrili su da 64% pacijenata s endometriozom ima Fusobacterium u sluznici maternice, u usporedbi s manje od 10% žena u kontrolnoj skupini.


Vaginalni brisevi ovih pacijentica pokazali su istu stvar: mnogo veću prevalenciju bakterije u onih s endometriozom nego u onih bez te bolesti.


Ove prirodne bakterije često se nalaze u mikrobiomima usta, crijeva i vaginalnog područja.


I dok rijetko uzrokuju ozbiljne infekcije, nedavna istraživanja povezala su Fusobacterium s određenim upalnim stanjima, kao što je kolorektalni rak i teška infekcija desni, parodontitis.


Smatra se da je maternica gotovo sterilno okruženje, s mnogo manje bakterija nego vagina ili drugi dijelovi tijela.


No, Fusobacterium se još uvijek tamo nalazi i može biti sve prisutnija kod ljudi s endometriozom.


Yutaka Kondo i njezini kolege pitali su se kako ova bakterija može uzrokovati endometriozu.


Njihova analiza sugerira da bi infekcija mogla potaknuti strukturne promjene, koje su obilježje endometrioze, kao što je distribucija tkiva sličnog endometriju izvan maternice.


Više od pola stoljeća osobe s endometriozom uzimaju kontracepcijske pilule, iako one zapravo ne pomažu, zbog nedostatka boljih mogućnosti liječenja.


Najučinkovitija strategija do danas je operacija uklanjanja viška tkiva, ali žene često ponovno razviju endometriozu.


Ako se ne liječi, stanje ima visoku cijenu: mnoge prijavljuju teške i mučne mjesečnice, bolan odnos i neplodnost, među ostalim simptomima.


Istraživači još uvijek ne znaju točno kako Fusobacterium dospijeva u tkivo endometrija ili što neke žene čini osjetljivijima na infekcije od drugih.


Moguće je da se bakterija prenosi spolnim putem, iako može iz usta i grla ući u maternicu i krvotokom.