Izbor

Platnene ili jednokratne? Jedne će prije stvoriti osip vašoj bebi

A. P.

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Koje odabrati i kako spriječiti pojavu neugodnog osipa

Platnene ili jednokratne pelene? Mnogi novi roditelji u nedoumici su kad je u pitanju vrsta pelena koju će koristiti, jer svi svakako žele najbolje za svoje mališane.


A roditelji danas razmišljaju i o negativnim učincima jednokratnih pelena na okoliš u usporedbi s platnenim.


Usporedbe pokazuju kako jednokratne pelene na okoliš negativno utječu zbog količine nerazgradive plastike i otpada koji nastaje njihovim odlaganjem, dok platene imaju negativni utjecaj zbog visoke potrošnje struje, vode i deterdženata.


Foto: Pexels

Foto: Pexels


Koje su pelene bolje za sprječavanje pelenskog osipa?


Svrha nošenja pelena je zadržavanje bebinih izlučevina uz sprječavanje osipa. Stručnjaci se slažu kako su jednokratne pelene učinkovitije u sprječavanju osipa zbog visoko upijajućih svojstava da drže mokraću i stolicu dalje od bebine kože, piše Healthy Mom&baby.


Pelenski osip najčešće se javlja kod dojenčadi u dobi od 9 do 12 mjeseci. Izloženost urinu ili izmetu, pomiješana s trenjem, može izazvati iritaciju kože koja dovodi do osipa. Američka akademija pedijatara savjetuje da se iritirajući pelenski dermatitis može pojaviti zbog stalnog i produljenog kontakta s urinom i stolicom.


Nadražujući pelenski osip izgleda kao ružičasto ili pocrvenjelo područje kože na bebinoj stražnjici ili genitalnom području.


Gljivični pelenski osip uzrokovan je prekomjernim rastom kvasca, vrste gljivice koja se prirodno nalazi u bebinom probavnom traktu. Ova gljivica pretjerano raste i pojavljuje se oko područja pelena najčešće nakon uzimanja antibiotika. Gljivična infekcija  ima ružičaste ili crvene mrlje poput iritantnog pelenskog osipa, ali će također uključivati ​​i male kvržice.


Foto: Pexels

Foto: Pexels


Spriječite pelenski osip


1. Promijenite zaprljane pelene što je prije moguće kako biste smanjili vlažnost bebine kože.


2. Nježno očistite područje maramicama namijenjenim uklanjanju mokraće ili stolice s bebine kože.


3. Pustite bebu bez pelena što je više moguće.


4. Nanesite debeli sloj kreme za pelene koja sadrži cinkov oksid pri svakoj promjeni pelena. Nije potrebno svaki put skidati kremu za pelene; jednostavno obrišite zaprljanu kremu prema potrebi.


5. Koristite superupijajuće jednokratne pelene kako bi koža ispod pelene bila suha, ili redovito mijenjajte platnene.


6. Nazovite bebinog pedijatra ako se osip ne popravi nakon nekoliko dana ili ako primijetite mjehuriće, osip koji se pogoršava, gnoj iz osipa ili ako vaša beba dobije groznicu. Sve su to mogući znakovi infekcije.