Ponekad može biti teško

Nekoliko trikova za uspješno i lako dojenje

FOTO/iStock

FOTO/iStock

Ključno je pronaći poziciju koja će vam pomoći da se osjećate ugodno i bez briga.



Dojenje je jedan od najintimnijih trenutaka koje možete podijeliti sa svojom bebom. Promiče zdravo dobivanje na težini, čini da vaša beba ima manje probavnih problema, kao što su grčevi ili plinovi, i jača imunološki sustav. Međutim, ovo iskustvo također može biti prilično izazovno, posebno za one žene koje su postale mame prvi put.


Izdvojili smo popis savjeta kako biste što lakše prošli kroz ovo iskustvo.


Kako povećati opskrbu mlijekom


Ako nemate mnogo mlijeka ili samo želite osigurati ujednačenu opskrbu tijekom dojenja, dojite što je češće moguće, a ne samo po satu. Vaša će beba biti zadužena da odluči kada je sita. Također, izdajanje između obroka potaknut će proizvodnju mlijeka. Pobrinite se da vašu bebu hranite s obje dojke kako bi bile jednako stimulirane.




Ono što jedete također je važno jer ne samo da će vam pružiti prijeko potrebne hranjive tvari za vašu bebu, već neke namirnice i začinsko bilje također mogu pomoći u laktaciji, poput češnjaka, đumbira, komorača i piskavice. Tu su i kolačići za laktaciju koji također mogu pomoći u povećanju količine mlijeka koje vaše tijelo proizvodi.


Kako savladati pristup njezi kože na kožu


Prvih nekoliko tjedana su ključni jer bebe i majke počinju razvijati svoju vezu, a to se mora činiti u opuštenoj i ugodnoj atmosferi. Ugasite svjetla i sjednite u udobnu stolicu. Skinite gornji dio i grudnjak tako da kontakt bude koža na kožu.


Pristup njezi kože na kožu umiruje vašu bebu kako ne bi tako često plakala i zbog toga se iscrpljivala. Vaša tjelesna temperatura pomaže u održavanju temperature vaše bebe, povećavajući se ili snižavajući po potrebi. Osim toga, olakšava dojenje jer vaša beba može pronaći put do vaših grudi vođena svojim osjetilima.


Kako dojiti ako imate velike grudi


Majke s velikim grudima često brinu da će ugušiti svoju djecu. Ako dijelite ove brige, ključno je pronaći poziciju koja će vam pomoći da se osjećate ugodno i bez briga.


Položaj na boku omogućit će vam da koristite madrac kao potporu dok još uvijek možete vidjeti postiže li vaša beba dobar zasun. I beba i majka trebaju ležati na boku, okrenuti jedno prema drugom. Postavite jastuk iza leđa i između koljena. Koristite drugi jastuk koji ćete staviti iza bebinih leđa kako se ne bi otkotrljala od vas.


Kako pronaći pravi položaj nakon carskog reza


Povezivanje za bebu znači stavljanje bebe na gola prsa sa savijenim bokovima i ustima i nosom okrenutim prema bradavici. Morate se nasloniti i beba će se instinktivno početi kretati prema vašim dojkama. U slučaju žena koje su imale carski rez, to bi moglo biti teže, ali potpuno izvedivo. Stavite jastuk uz tijelo i neka se beba odmara na toj strani tako da bude dalje od vaše rane. Pobrinite se da su bebi stopala dobro poduprta tako da ih može koristiti za guranje bliže vašim prsima.