Bogat izbor

Ne samo orasi i lješnjaci: Ovo sušeno voće može ublažiti najčešće tegobe

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Grickajte ga kao međuobrok sredinom jutra ili popodneva, a uključite i u doručak

Naziv sušeno voće odnosi se na vrlo širok spektar namirnica izuzetne nutritivne vrijednosti. Orasi, lješnjaci, bademi, pistacije itd. bogati su svojstvima i dobrobitima koje se mogu iskoristiti za suzbijanje raznih zdravstvenih problema ili sprječavanje njihove pojave.


Suho voće je cjelovita namirnica čija se konzumacija preporučuje osobama koje se zdravo hrane. Među glavnim prednostima koje nudi svakako je veliko bogatstvo dobrih biljnih masti kao i prisutnost, u nekima od ovih plodova, Omega 3 kiseline korisne za zdravlje srca i druge funkcije našeg organizma.


Izvrsno rješenje je grickanje suhog voća po izboru (različito) kao međuobrok sredinom jutra ili popodneva, ali i uključivanjem u doručak.


Pa da vidimo situacije i patologije u kojima konzumacija sušenog voća može pomoći:


1. Visok kolesterol


Svakako, orasi su posebno korisno voće za zdravlje kardiovaskularnog sustava, a time i za one koji pate od povišenog kolesterola. Sadrže esencijalne masne kiseline koje pomažu u kontroli razine masti u krvi.


U tu svrhu preporučuje se dnevna konzumacija oraha od 50-60 grama. Preporuča se i konzumacija lješnjaka koji snižavaju razinu homocisteina (aminokiseline koja može oštetiti sluznicu arterija) te badema s korom (bogatih flavonoidima koji su korisni za srce).


2. Dijabetes


Sušeno voće osigurava veliku količinu i raznolikost mineralnih soli uključujući magnezij, kalcij, fosfor, željezo, kalij, selen. Posebno se magnezij pokazao korisnim protiv dijabetesa jer se bori protiv inzulinske rezistencije i stoga sprječava nastanak bolesti. Š


Što onda jesti? Posebno indijski oraščići, bademi i pinjoli. Nedostatak kalija također može povećati rizik od dijabetesa, a u tom smislu pistacije su vrlo korisne jer sadrže značajnu količinu kalija.


3. Zatvor


Za rješavanje problema zatvora poželjno je, uz pijenje puno vode, povećati unos vlakana korisnih za pokretljivost crijeva.


Umjesto klasičnih šljiva možete iskusiti blagotvoran učinak pistacija ili makadamije ili čak tradicionalnih oraha.


Zapravo, ovo voće je također bogato vlaknima i, ako se konzumira svaki dan, može pomoći da se vrati određena pravilnost.


4. Senilna demencija


Suho voće također pomaže u sprječavanju kognitivnog pada vjerojatno jer vas štiti od niza zdravstvenih rizika za organizam uključujući kardiovaskularne probleme, dijabetes, višak masnoće.


Posebno je vitamin E koristan za prevenciju senilne demencije, s obzirom na veliku antioksidacijsku moć ove tvari. Njima su uglavnom bogati bademi i lješnjaci.


5. Borba protiv stresa


Suho voće može vam pomoći da lakše prebrodite razdoblja visokog stresa, ali i faze depresije ili predmenstrualnog sindroma.


Konkretno, uz magnezij, u tom su smislu korisni vitamini B skupine. Zeleno svjetlo dakle konzumaciji pistacija , ali i indijskih oraščića, koji se smatraju pravim prirodnim antidepresivima.


6. Za kožu


U slučaju suhe ili kože bez sjaja neophodna je dobra opskrbljenost vitaminom E kojeg, kao što je već spomenuto, ima u suhom voću, posebice u bademima i lješnjacima.


Djelovanje ove tvari suprotstavlja se djelovanju slobodnih radikala odgovornih za starenje stanica, štiti kožu od UV zraka, pomaže zacjeljivanje i ima protuupalna svojstva.


7. Jake kosti


Suho voće izvrstan je način da svoju prehranu nadopunite kalcijem, mineralom bitnim za zdravlje kostiju.


Najviše ga sadrže bademi (oko 260 mg na 100 grama). Pinjoli, s druge strane, bogati cinkom mogu pomoći u stvaranju koštanih stanica.