Dobro za kožu i okoliš

Mineralna krema za sunčanje je naš omiljeni ljetni suputnik. Imamo dobre razloge zašto

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Odgovarajuća zaštita od sunca za lice i tijelo pouzdano štite kožu od oštećenja uzrokovanih suncem

Nakon duge, hladne zime, ne možemo se zasititi umirujuće topline sunčevih zraka, zbog čega svaku slobodnu minutu radije provodimo vani. Međutim, ono što je općenito dobro za naš um krije opasnosti negdje drugdje, a agresivno UV zračenje može uzeti danak na koži.


Moguće posljedice su opekline od sunca, prerano starenje kože i, u najgorem slučaju, rak kože.


Ali, zabarikadirati se u vlastitom stanu na dugo ljeto nije potrebno jer odgovarajuća zaštita od sunca za lice i tijelo pouzdano štite kožu od oštećenja uzrokovanih suncem.


Ako više volite čistu prirodu kada je riječ o njezi, neka vaš odabir padne na mineralne kreme za sunčanje.



Što je mineralna krema za sunčanje?


Mineralna krema za sunčanje, također poznata kao fizička krema za sunčanje, je zaštita od sunca koja se temelji na mineralnim sastojcima.


Za razliku od krema za sunčanje s kemijskim filtrima koji apsorbiraju UV zračenje, mineralni filtri stvaraju svojevrsni zaštitni sloj na koži koji reflektira sunčeve zrake.


Dvije glavne komponente mineralne kreme za sunčanje obično uključuju cinkov oksid i titanov dioksid.


Razlike između mineralnih i kemijskih krema za sunčanje


Glavna razlika između mineralne i kemijske kreme za sunčanje leži u načinu na koji se svaki filter nosi s UV zrakama.


Kemijska sredstva za zaštitu od sunca prodiru u kožu i sadrže spojeve poput avobenzona ili oktinoksata koji pretvaraju UV zrake u toplinu.


Kada koristite mineralnu kremu za sunčanje, UV svjetlo se odbija i raspršuje.


Kao rezultat, potonji pruža fizičku zaštitu kože. Druga je razlika u tome što su mineralne kreme za sunčanje učinkovite odmah nakon nanošenja, dok kemijske kreme za sunčanje zahtijevaju određeno vrijeme izlaganja (obično između 20 i 30 minuta) da bi razvile puni zaštitni učinak.



Kako djeluje mineralna krema za sunčanje?


Zbog mineralnih čestica sadržanih u zaštiti od sunca, koje djeluju poput sićušnih zrcala i reflektiraju UV zračenje, značajno manje zraka dopire do kože i smanjuje se rizik od oštećenja od sunca.


Mineralna zaštita od sunca pruža širokopojasnu zaštitu jer odbija i UVA i UVB zrake.


Jesu li mineralne kreme za sunčanje dobre?


Mineralna krema ne sadrži štetne kemikalije, već sadrži prirodne sastojke poput cinkovog oksida i titanovog dioksida koji su nježni za kožu.


Za razliku od kemijskih krema za sunčanje, kojima je potrebno određeno vrijeme da postanu učinkovite, mineralne kreme za sunčanje štite od oštrih sunčevih zraka od trenutka kada ih nanesete.


Također, nude zaštitu širokog spektra i pouzdano štite kožu od UVA i UVB zraka, što pomaže u smanjenju opeklina, preranog starenja i rizika od raka kože.


Mineralne kreme za sunčanje pružaju izvrsnu zaštitu od sunca za osobe s osjetljivom kožom ili kožnim alergijama jer su posebno nježne i sadrže manje iritirajućih sastojaka.


Budući da mineralne kreme za sunčanje ne sadrže kemijske filtre, manje se štetnih tvari ispušta u prirodu (ključna riječ: odumiranje koralja), što ih čini ekološki prihvatljivim izborom.



Što je bolje – mineralna ili kemijska krema za sunčanje?


Kao i kod većine pitanja o ljepoti, postoje neke prednosti i mane kada je riječ o mineralnim kremama za sunčanje u odnosu na kemijske kreme za sunčanje.


U konačnici, kada je u pitanju zaštita od sunca, svatko za sebe mora odlučiti koje zahtjeve dotični proizvod treba zadovoljiti. Ali nije važno što ćete odabrati – glavno je da ne možete bez dovoljnog SPF! Stoga sami odlučite koju kremu želite koristiti.


Ključno je da UVA i UVB zaštita kreme bude zajamčena. UVA zrake odgovorne su za prerano starenje kože jer prodiru duboko u kožu. UVB zrake, s druge strane, češće uzrokuju opekline jer napadaju gornje slojeve kože.


Za sam kraj, preporučljivo je očistiti kožu prije i nakon korištenja kreme za sunčanje da se pore ne bi začepile.