Važnost informiranja

Mali vodič za sigurno putovanje, čak i na daleke destinacije

Šarlota Brnčić

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Važno je biti spreman, ne uzimati ništa zdravo za gotovo i poduzeti sve potrebne mjere opreza.

Putovati sigurno znači prije svega biti informiran. Prije odlaska, važno je što više pročitati o mjestu koje namjeravate posjetiti čitajući blogove ili online putničke forume, stranice veleposlanstava i konzulata stranih zemalja do kojih namjeravate otići, lokalni tisak i zrakoplovnu tvrtku koju ćete koristiti.


Mreža je prepuna specijaliziranih web stranica koje možete konzultirati kako biste pronašli najveći broj korisnih informacija za svoje putovanje. Za sigurno putovanje prije odlaska u daleku zemlju dobro je dobiti sve informacije o važećim zakonima i običajima. U tom smislu vam mogu pomoći i lokalne turističke agencije.


Govoreći o bolestima i zdravstvenim rizicima, još jedno temeljno pravilo za sigurno putovanje je pripremiti zalihu osnovnih lijekova prije odlaska. Ovisno o putovanju bit će potrebno raspitati se o obaveznim cijepljenjima predviđenim za odabranu destinaciju.


Općenito, zapamtite da nije preporučljivo, a ujedno može biti i opasno ići na zahtjevna putovanja u 6 tjedana nakon operacije, u prva tri mjeseca trudnoće ili u slučajevima kroničnih bolesti kao što su aritmija, hipertenzija i dijabetes.


Također, postoje posebna cijepljenja ovisno o kontinentu ili zemlji koju posjećujete.


Ukratko, dovoljno je znati da:


  • Ako putujete u Afriku, preporučena cijepljenja su uglavnom usmjerena na izbjegavanje bolesti poput hepatitisa A i tifusa. U podsaharskom području također je potrebno zaštititi se od malarije i žute groznice.
  • U Srednjoj i Južnoj Americi potrebna je zaštita malarije. Također je preporučljivo cijepiti se protiv tifusa, žute groznice i hepatitisa A te se strogo pridržavati pravila zaštite od komaraca.
  • U Aziji je raširena denga groznica, kao i malarija koju prenose komarci. Ne zaboravite i na cijepljenja protiv bolesti koje se prenose hranom (hepatitis i tifus) koje su također raširene u Kini. U nekim područjima potrebno je i cijepljenje protiv kolere.

Kako biste sigurno putovali i uživali u zasluženom odmoru, morate dobro paziti što jedete i pijete jer brojne zamke leže za stolom, posebice u dalekim zemljama.


Kako biste izbjegli zaraze hranom, preporučljivo je voditi se i ovim temeljnim pravilima:


  1. Izbjegavajte sirovu hranu i jela uključena u hladne bifee
  2. Izbjegavajte jesti jaja ili pripravke na bazi vrhnja
  3. Preferirajte jako kuhanu hranu (meso i ribu) i svježe pripremljenu
  4. Izbjegavajte konzumaciju neoguljenog voća i sirovog povrća
  5. Nemojte piti hladno, neprokuhano mlijeko
  6. Vodite računa da je voda iz slavine pitka: uvijek preferirajte flaširanu vodu čak i za pranje zuba
  7. Nemojte konzumirati pića s ledom ili razrijeđena vodom