Pseudocieza

Lažna trudnoća: Simptomi su često uobičajeni i trajni, a ovo su najčešći

Life

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Lažno pozitivan rezultat često je posljedica hormonskih smetnji tijekom menstrualnog ciklusa.

Fizičke znakove trudnoće lako je prepoznati – mučninu, umor, natečeni trbuh i (često) zdrav sjaj. Ali što ako ste imali ove simptome trudnoće, a zapravo niste bili trudni? Koliko god ludo zvučalo, dogodi se.


Lažna trudnoća, ili pseudocieza je stanje u kojem žena vjeruje da je trudna, ali još nije došlo do začeća i beba se ne formira unutar njenog tijela. Uobičajeni i često trajni simptomi trudnoće pomažu u jačanju ove ideje, što može dovesti do toga da žena bude apsolutno sigurna da očekuje, mjesecima ili čak godinama!


Koji su znakovi lažne trudnoće?


Žena sa slučajem pseudocijeze može doživjeti mnoge od istih simptoma kao i stvarna buduća mama, uključujući sljedeće:


  • prestanak menstrualnog ciklusa
  • osjetljive, uvećane grudi (mogu čak proizvoditi mlijeko!)
  • mučnina
  • trudnički bolovi, poput grčeva u nogama i bolova u leđima
  • osjećaj pokreta fetusa
  • debljanje
  • natečen trbuh
  • znakovi kontrakcija

Ovi simptomi mogu trajati od nekoliko tjedana do punih devet mjeseci trudnoće ili čak i dulje. Koliko god nevjerojatno zvučalo, um je zapravo sposoban preuzeti kontrolu i potaknuti tijelo da proizvede uvjerljive znakove začeća, piše Parents.


Kupite testove za trudnoću


Važno je ne zamijeniti lažnu trudnoću s lažno pozitivnim testom na trudnoću. Lažno pozitivan rezultat često je posljedica hormonskih smetnji tijekom menstrualnog ciklusa, što zatim unakrsno reagira s procesom testiranja.


Žena također može dobiti lažno pozitivan test na trudnoću jer je uistinu imala trudnoću, ali je kasnije spontano izgubljena.


Što uzrokuje lažnu trudnoću?


U nekim slučajevima lažna trudnoća može biti rezultat stvarnog fizičkog simptoma kao što je tumor jajnika. Povijest depresije, kao i prošli medicinski problemi, uključujući nemogućnost začeća, višestruki pobačaji ili gubitak djeteta također mogu doprinijeti ovoj lažnoj trudnoći.


Seksualno zlostavljanje također može igrati ulogu, budući da prošla zlostavljanje, to može učiniti osobu ranjivijom na širok spektar psihičkih problema i nesigurnosti.


Ali uglavnom, pseudocieza nije stanje s lako prepoznatljivim uzrokom. Za neke je to manifestacija psihoze, ali kod drugih može biti jednostavno rezultat vrlo snažne želje za trudnoćom. Druge žene imaju disocijativni poremećaj, što znači da dijelom prelaze u drugo mentalno stanje dok im ostatak razmišljanja ostaje racionalan.


Teško je dobiti pouzdane podatke o lažnim trudnoćama zbog same prirode stanja. Neke pacijente može uvjeriti nedostatak potvrdnih dokaza, ali postoje drugi koji jednostavno prestaju dolaziti na prenatalne preglede. Kada postane jasno da nema bebe, mnoge će žene odgoditi traženi datum poroda za kasnije vrijeme i nastaviti inzistirati da očekuju.


Liječenje lažne trudnoće


Kako bi utvrdio je li došlo do začeća, liječnik će zabilježiti simptome i obaviti pregled zdjelice, ultrazvuk abdomena i analizu urina. Ako se pronađe fizički tumor, on će se procijeniti i liječiti na temelju dijagnoze. Pacijentica se također može uputiti na temeljni psihijatrijski pregled.


Emocionalna podrška, uključujući psihoterapiju, najbolji je način liječenja lažne trudnoće. Pomaganje ženi da razumije i nosi se s čimbenicima koji su doveli do pseudocieze je važno, iako će žene često otići u drugu hitnu ili kliniku, ili kod drugog ginekologa, za drugačije mišljenje.


Bolje je ne inzistirati da pacijentica nije trudna već jednostavno prenijeti laboratorijske nalaze i onda je pustiti da postupno dođe do ispravnog zaključka.