Neobičan hobi:

Kineskinja 10 godina ispravljala rusku povijest: Unijela je preko 200 izmišljenih članaka

A. P.

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Bogatu maštu i višak vremena utrošila je uređujući Wikipediju.

Ova priča definitivno potvrđuje kako Wikipedija nije pouzdan izvor informacija, pogotovo njezina kineska verzija.


Žena iz Kine navodno je deset godina pisala stotine lažnih unosa na Wikipediji o ruskoj povijesti, a nadopunila je i stotine drugih unosa.


U tu popularnu bazu podataka unijela je preko 200 izmišljenih članaka o ruskoj srednjovjekovnoj povijesti zajedno s lažnim lokacijama, zamršenim pričama, izmišljenim ratovima i likovima.


Ova bizarna priča otkrivena je sasvim slučajno. Yifan, kineski pisac fantastičnih romana, počeo je pretraživati kinesku Wikipediju kao izvor inspiracije za svoju novu knjigu te je naišao na tekst o velikom rudniku srebra Kašin.


U tekstu je bila opisana povijest velikog rudnika srebra Kašin u kojem je nekoć radilo oko 30 tisuća robova i 10 tisuća oslobođenika, te epske ratne i ekonomske priče.


Nastavio je tragati za informacijama ali neugodno se iznenadio kad je saznao da nikad nije ni postojao rudnik srebra Kašin te kako su svi članci na kineskoj Wikipediji izmišljeni unosi koje je napisala ista osoba.


Ovo otkriće ubrzo je postalo viralno što je natjeralo Wikipediju da pokrene istragu. Otkrili su kako je više od 10 godina jedna osoba upravljala s nekoliko autorskih računa i napisala milijune riječi lažne ruske povijesti.


Foto: Wikipedia

Foto: Wikipedia


Autorica svih lažnih unosa u Kini postala je poznata kao Zhemao prema jednom od njezinih aliasa na Wikipediji.


Predstavila se kao kći diplomata stacioniranog u Rusiji s diplomom iz ruske povijesti, ali nakon što je otkrivena njezina desetljeće duga prijevara priznala je da je kućanica sa srednjoškolskom diplomom i bogatom maštom.


“Teško je nadoknaditi štetu koju sam izazvala, pa je trajna zabrana možda jedina opcija“, napisala je Zhemao.


“Moje sadašnje znanje nije dovoljno za zaradu, tako da ću naučiti zanat, pošteno raditi i više neću pisati ovakve nebuloze.”


Većina fiktivnih članaka o ruskoj povijesti izbrisana je s kineske Wikipedije. Zhemao je napisala i pismo isprike na svom računu na engleskoj Wikipediji, navodeći kako joj je motivacija bila učiti o povijesti.


Javnost je bila poprilično fascinirana ovom pričom i sposobnosti jedne žene da napiše stotine lažnih priča o povijesti zemlje koja postoji, a da to nitko nije primijetio, prenosi Oddity Central.