Preporuke savjetodavne službe

Kako se obraniti od plemenjače, sive plijesni i koncetrične pjegavosti

Jelena Sedlak

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Kako suzbiti bolesti na vašem povrću

Protekli iznadprosječno topli mjesec, s premalo oborina koje su pale tek zadnjih dana srpnja i očekivani novi toplotni val, veliki su izazov za biljke u našim vrtovima. Posebno za povrtne kupusnjače, poput kupusa, kelja, cvjetače, brokule, korabice, krumpira, te lukovičastog i korjenastog povrća, poput mrkve, celera, peršina, paštrnjaka.


Još sredinom lipnja primijećeni su prvi simptomi plamenjače (Phytophthora), sive plijesni (Botrytis) i koncentrične pjegavosti (Alternaria) na lišću rajčice uzgajanoj u plastenicima. Projektom istraživanja osjetljivosti plamenjače krumpira (i rajčice) (Phytophthora infestans) na fungicide tijekom 2018. i 2019. godine potvrđena je rezistentnost i slabija osjetljivost uzročnika bolesti na metalaksil-M iz skupine fenil-amida.


Budući je siva plijesan jedna od najčešćih uzročnika bolesti pri uzgoju povrća u plastenicima i otvorenim gredicama, projektom istraživanja osjetljivosti sive plijesni na fungicide (fenheksamid, boskalid) tijekom 2019. godine u Republici Hrvatskoj potvrđen je razvoj sedam otpornih izolata na jagodi (Vrgorac), tikvicama (Opuzen), salati i rajčici (Rovišću). U godišnjem planu suzbijanja ove bolesti voditi računa o navedenim novijim spoznajama.


Pri suzbijanju bolesti velikih ili salatnih krastavaca, naročito plamenjače (Pseudoperonospora) i pepelnice (Erysiphe), prednost dajemo višekratnoj preventivnoj primjeni fungicida sa propisanim kraćim karencama (K = 3 dana). Također, na otvorenom, na gredicama pri uzgoju malih krastavca (kornišona) u zaštitama se preporuča koristiti fungicide kraće karence (3-4 dana).


U usjevima paprike moguće je u drugom dijelu vegetacije primijeniti fungicide za suzbijanje antrakoze, pepelnice, plijesni, pjegavosti i truleži, uz primjenu dopuštenih pripravaka s karencom 3-7 dana ili mikrobiološkim fungicidima.


Papriku u plastenicima redovito pregledavati na populaciju kalifornijskog tripsa (Frankliniella occidentalis) potrebno redovito preventivno suzbijanje radi sprječavanja prenošenja virusa TSWV). Na osjetljivim hibridima potrebno je suzbijati već početnu populaciju u cvjetovima dopuštenim insekticidima kraće karence (do 7 dana).


Preporučujemo mijenjati skupine pripravaka za zaštitu povrća zbog sprječavanja pojave i razvoja otpornosti štetnika na prečesto korištena sredstva za zaštitu bilja, kao i zbog što manje razine ostataka na tretiranim biljkama.


Moguće je pred sam početak berbe i tijekom višekratne berbe plodovitog povrća koristiti mikrobiološke i biljne pripravke dopuštene u ekološkoj proizvodnji! Plodovito povrće u plastenicima osjetljivo je na vršnu trulež plodova zbog nedostatka kalcija i neravnomjerne opskrbe vlagom, a posebice rajčicu i papriku preporučujemo redovito folijarno prihranjivati kalcijevim (Ca) vodo-topivim hranjivima.