Neurološke promjene

Kako se naš mozak mijenja nakon hladnog tuša?

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Može nam pomoći da se bolje uhvatimo ukoštac sa danom pred nama

Hladni tuš mnogi gurui preporučuju protiv lijenosti i neaktivnosti: baciti se pod hladan mlaz vode, možda kao prva radnja ujutro čim se probudite, dalo bi nam neviđenu snagu i energiju da se suočimo s danom pred nama poput lavova.


Sada to potvrđuje i nedavno objavljeno istraživanje: plivanje u hladnoj vodi (moru, rijeci ili jezeru) ili tuširanje ledenom vodom dalo bi našem tijelu mješavinu pozitivnih emocija i učinilo nas aktivnijima, budnijima, pažljivijima i nadahnutijima, također smanjujući osjećaje tjeskobe i nervoze.


No, to nije sve: hladna voda koja teče preko kože pogodovala bi boljoj komunikaciji između različitih dijelova mozga odgovornih za kontrolu pažnje, emocija i samoregulacije.


Konačno, izloženost tijela hladnoj vodi bila bi osnova nekih biokemijskih i fizioloških reakcija u tijelu, koje mogu ojačati imunološki sustav i poboljšati motoričke funkcije.


Istraživači sa Sveučilišta Bournemouth (Ujedinjeno Kraljevstvo) uključili su 39 odraslih sudionika koji nisu patili od kroničnih bolesti i koji nisu navikli na tuširanje hladnom vodom u svakodnevnom životu.


Svi su bili podvrgnuti MRI i EKG pregledima, kao i testovima raspoloženja, prije nego što su uronjeni u kadu s ledeno hladnom vodom na pet minuta.


Nakon hladne kupke, podvrgnuti su novom MRI skeniranju i drugom intervjuu u vezi s njihovim psihičkim stanjem.


Rezultati su pokazali, prije svega, značajno povećanje brzine otkucaja srca i disanja. Osim toga, svi su sudionici izjavili da su se nakon kupanja u ledeno hladnoj vodi osjećali aktivnije, opreznije, budnije, nadahnuto, ponosno i manje nervozno.


Čini se da su se čak i moždane veze sudionika, snimljene s dva MRI skeniranja prije i nakon kupanja, značajno promijenile kao odgovor na toplinski šok kojem su subjekti bili izloženi.


Konkretno, primijećena je veća povezanost između medijalnog prefrontalnog korteksa i lijeve prednje insule te između lijevog rostralnog prefrontalnog korteksa i lijevog bočnog parijetalnog dijela.


To su područja povezana sa samorefleksijom, obradom misli i sjećanja, pažnjom na stvarnost na temelju prikupljanja senzornih informacija, a to potvrđuje osjećaj koji su iskusili sudionici, koji su izjavili da se nakon hladnog tuša osjećaju budnije i opreznije.


Ukratko, iako se mnogim ljudima početak dana hladnim tuširanjem može činiti nemogućim pothvatom, dobrobiti koje proizlaze iz ovog “čina sile” su brojne i sve više potkrijepljene znanstvenim dokazima.