Hranjenje djeteta

Kako “natjerati” dijete da jede, bez prisilnog hranjenja ili stresa

Life

Foto: iStock

Foto: iStock

Izbirljivost u prehrani jedna je od češćih bitki s kojima se roditelji suočavaju

Imate izbirljivo dijete?


Niste jedini, to je jedna od češćih roditeljskih bitki, a još je veća zapravo postići balansiranu i zdravu prehranu.


Donosimo neke od savjeta i trikova kako “natjerati” dijete da jede, bez prisilnog hranjenja ili stresa tijekom obroka.


Pohvalite dijete kada proba novu hranu


Riječi hvale imaju dalekosežan učinak, stoga ne zaboravite svog mališana, kada se ohrabri u probavanju nove hrane, pohvaliti ga tako da to učinite pozitivnim iskustvom.


“Ignorirajte” ga


Ne u doslovnom smislu, već dok jede, pokušajte se pretvarati da ste s nečim zauzeti što će vrlo vjerojatno rezultirati time da će samo početi jesti bez pretjerane pompe.


Od hranjenja napravite igru


Ideja je da vaše dijete dok jede glumi različite životinje i zagrize poput točno te životinje, čime će se maknuti fokus sa ponekad omražene namirnice, a veći će se staviti na igru. Ako gledamo na rezultat, bitno je da se hrana pojede, što će se vrlo vjerojatno i dogoditi.


Promijenite lokaciju


Ponekad funkcionira pomak od klasične rutine, tako da pokušajte ponuditi obrok vašem mališanu negdje van dometa kuhinjskog stola ili stolice za hranjenje. Piknik na podu dnevne sobe zvuči sjajno!


Naravno, ne potenciramo da to postane navika, ali kod izbirljive djece može pomoći u razvijanju zdravih navika hranjenja.


Nabavite dječji pribor za jelo


Potičite djecu (ako su dovoljno velika i ako smatrate to sigurnim) da sami režu hranu, što će im dati osjećaj samostalnosti i kontrole.


Odvratite im pažnju


Ponekad kod izbirljive djece pomaže distrakcija: čitajte im knjigu, razgovarajte, zezajte se, pustite im glazbu…


Poslužite im omiljenu hranu uz neke ne baš omiljene namirnice


Ovo je česta preporuka terapeuta, gdje se preporuča dodavanje malog dijela hrane koje dijete baš i ne preferira na tanjur kako bi ju redovito vidjeli, što im pak daje puno više poticaja da jedu hranu koju zapravo preferiraju.


Neka vam dijete “pomogne” u kuhinji


Primjerice, dajte im malo voća ili povrća da nasjeckaju ili neka vam pomognu pripremiti sendviče. Često se dogodi da su djeca koja su zaokupljena pripremom hrane probavaju istu, a to im može pomoći u zbližavanju s namirnicama koje im baš i nisu najdraže.


Dodatno, ako vaše dijete odbija jesti zbog određenih problema s prehranom koji su veći od faze izbirljivosti, potražite savjet pedijatra i dodatnu stručnu pomoć.