Bijela patina

Je li vam se džem upljesnivio? Što nikako ne smijete raditi

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Evo kako se ne izlagati nepotrebnim rizicima

Džemovi i marmelade slatki su način za početak dana, možda namazani na kriške prepečenog kruha ili kao dodatak jogurtu.


No zna se dogoditi da se pri otvaranju staklenke gorko iznenadite i ugledate plijesan!


Zašto se plijesan pojavljuje čak i ako ste pazili da staklenku dobro zatvorite i držite u hladnjaku, baš kako je naznačeno na pakiranju?


I prije svega, kako se trebate ponašati u slučaju pojave plijesni na proizvodu?


Općenito, plijesan je simptom lošeg skladištenja određene hrane. To vrijedi i za džemove i marmelade na kojima se u dodiru sa zrakom mogu razviti opasne plijesni.


Prije svega, morate razlikovati džemove napravljene kod kuće (podložnije kvarenju i invaziji plijesni) od džemova proizvedenih industrijski.


Potonji su obično sigurniji budući da se staklenke podvrgavaju teškim postupcima sterilizacije, a priprema također podliježe višestrukim provjerama u cijelom proizvodnom lancu.


No, čak i industrijski džem može razviti plijesan ako se nepravilno skladišti ili predugo stoji otvoren.


Plijesan se stvara kada je džem u kontaktu sa zrakom: to se događa ako staklenka nije dobro zatvorena ili ako je predugo bila otvorena, čak i ako je bila u hladnjaku.


Nije slučajno da se na pakiranju proizvoda može pročitati natpis “potrošiti unutar nekoliko dana od otvaranja“.


Proizvodi bez šećera ili s malo dodanog šećera podložniji su napadu plijesni: šećer, osim zaslađivanja, služi i za bolje očuvanje voća, a samim time i za otklanjanje opasnosti od plijesni.


Ako primijetite bijelu patinu (ili male bijele točkice) na površini džema, nažalost morate baciti cijelu staklenku: ne postoji mogućnost povrata proizvoda koji ne izlaže vaše zdravlje rizicima.


Budite oprezni s onima koji tvrde da je dovoljno čistom žlicom ukloniti površinsku patinu i pojesti proizvod ispod: sav je džem sada ugrožen i treba ga baciti.