Tabu tema

Ginekologinja otkrila zašto žene ne bi trebale mokriti pod tušem

Life

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Je li za vas ova navika prije pravilo nego iznimka? Onda pripazite

Rijetki bi to priznali, ali većina to čini: mokri pod tušem. Sa stajališta uštede energije, to zapravo i nije problem. Naime, kod ispiranja WC školjke može se potrošiti i sedam litara vode.


No, ginekologinja upozorava da bi redovito mokrenje pod tušem moglo dovesti do problema s mjehurom na duži rok.



Ginekologinja dr. Alicia Jeffrey-Thomas u viralnom TikTok videu objašnjava zašto je mokrenje pod tušem problematično: “Ženska anatomija nije stvorena za mokrenje stojeći.


Mišići dna zdjelice ne mogu se potpuno opustiti, što znači da se mjehur ne isprazni do kraja”, a rezultat može biti učestalo mokrenje i slabost mjehura.


@thepelvicdancefloor Reply to @gwas007 why you shouldn’t pee in the shower (probably part 1 of multiple?) #learnontiktok #tiktokpartner ♬ Similar Sensation (Instrumental) – BLVKSHP


Još je jedna okolnost problematična kod mokrenja pod tušem. Osvrćući se na Pavlovljev eksperiment sa psima (znate, istraživač Ivan Pavlov je zazvonio svaki put kad je bilo hranjenje, što je na kraju izazvalo slinjenje pasa čak i ako su samo čuli zvuk i nije bilo hrane na vidiku), dr. Jeffrey-Thomas je kazala kako „svatko tko mokri pod tušem na kraju će u mozgu stvoriti vezu između zvuka tekuće vode i potrebe za mokrenjem”.


To dovodi do opasnosti da u nekom trenutku mjehur postane osjetljiv čak i pri pranju ruku, suđa ili u bazenu.


Ako postoji i disfunkcija mokraćnog mjehura zbog učestalog mokrenja u stojećem položaju, to rezultira “najboljim” uvjetima za nehotično ispuštanje mokraće. Ginekologinja stoga prije tuširanja savjetuje uobičajeni odlazak na toalet.